Victron Energy BPP920140100 GX Tank 140
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Victron Energy GX Tank 140: The GX Tank 140 Takes Readings From Up To Four Tank-level Sensors
The GX Tank 140 is compatible with current senders (4 to 20 mA) as well as voltage senders (0 to 10 V). The connection to the GX Device is via USB, which is also how the GX Tank is powered: no additional power wires are required.
Tank sender wiring is kept as simple as possible: two of the four inputs provide a 24 V power supply, to power the sender. The other two channels do require an external power supply, and there is power in the terminal together with fused outputs to facilitate that.
Upper and lower limits are configurable, to allow the use of senders that provide only part of the scale, for example, 0 to 5 V.
Faulty sensors and wiring issues are detected: an alarm will be raised when values are out of range.
Victron Energy BPP920140100 Features:
  • Can Take Readings From up to 4 Tank Level Sensors
  • Compatible with Current Senders and Voltage Senders
  • Can Connect to NMEA 2000 Network for Marine Applications
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description