Victron Energy BPC900120114 Battery Indicator Eyelet M8 eyelet / 30A ATO Fuse
Product image 1
Victron Energy Battery Indicator Eyelet M8 eyelet / 30A ATO Fuse: The Battery Indicator Eyelet From Victron Have Been Designed to Be a True Worldwide Product
Suitable for 12V lead acid batteries
Victron Energy BPC900120114 Specifications:
  • Voltage: 6-15V
  • Back Current Drain: 0.9mA
  • Maximum Current: 30A
  • Length of Cable: 1.5m
  • Cable Diameter: 3.3mm2
  • Panel Cut-out: 39x22mm
  • Size: 45x26x50mm
  • Battery Connection Type: M8 Eyelet connectors
  • Fuse: 30A ATO fuse
  • Weight: 0.17kg
  • Protection Category: IP65
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Voltage: 6-15V
  • Back Current Drain: 0.9mA
  • Maximum Current: 30A
  • Length of Cable: 1.5m
  • Cable Diameter: 3.3mm2
  • Panel Cut-out: 39x22mm
  • Size: 45x26x50mm
  • Fuse: 30A ATO fuse
  • Weight: 0.17kg
  • Protection Category: IP65
Victron Energy BPC900120114 Battery Indicator Eyelet M8 eyelet / 30A ATO Fuse | Frankies Auto Electrics & Car Audio