Victron Energy BPC123042012 Blue Smart IP22 12V 30A 1 Outlet Battery Charger
Product image 1
Victron Energy Blue Smart IP22 12V 30A 1 Outlet Battery Charger: Wireless Solution to Monitor Voltage and Current
Storage Mode: less maintenance and aging when the battery is not in use The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2V/cell (13,2V for a 12V battery) to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulfation, a major cause of early battery failure.
Victron Energy BPC123042012 Specifications:
  • Input voltage range: 180 – 265 VAC
  • Charge current, normal mode: 15 / 20 / 30 A
  • Charge current, NIGHT or LOW: 7,5 / 10 / 15 A
  • Efficiency: 93%
  • No load power consumption: 0.5 W
  • Frequency: 45 – 65 Hz
  • Number of outputs: 3
  • Charge voltage 'absorption':
    • Normal: 14,4V
    • High: 14,7V
    • Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float
    • Normal: 13,8V
    • High: 13,8V
    • Li-ion: 13,5V
  • Charge voltage 'storage'
    • Normal: 13,2V
    • High: 13,2V
    • Li-ion: 13,5V
  • Charge algorithm: 6-stage adaptive
  • Can be used as power supply: Yes
  • Protection:
    • Battery reverse polarity (fuse)
    • Output short circuit
    • Over temperature
  • Operating temp. range: -20 to +50°C
  • Humidity (non-condensing): Max 98%
Enclosure
  • Material & Colour: Aluminium (blue RAL 5012)
  • Battery connection: Screw terminals 13 mm² / AWG6
  • 230 V AC connection: Cable of 1,5 meter with CEE 7/7 plug, BS 1363 plug (UK) or AS/NZS 3112 plug (AU/NZ)
  • Protection category: IP22
  • Weight: 1,3 kg
  • Dimensions (h x w x d): 235 x 108 x 65 mm
Standards
  • Safety: EN 60335-1, EN 60335-2-29
  • Emission: EN 55014-1, EN 61000-6-3, EN 61000-3-2
  • Immunity: EN 55014-2, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-3-3
  • Automotive: E4-10R
-65%
Description
  • Efficiency: 93%
  • Frequency: 45 – 65 Hz
  • Number of outputs: 3
  • Charge voltage 'absorption':
    • Normal: 14,4V
    • High: 14,7V
    • Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float
    • Normal: 13,8V
    • High: 13,8V
    • Li-ion: 13,5V
  • Charge voltage 'storage'
    • Normal: 13,2V
    • High: 13,2V
    • Li-ion: 13,5V
  • Protection:
    • Output short circuit
    • Over temperature
Enclosure
  • Protection category: IP22
  • Weight: 1,3 kg
Standards
  • Automotive: E4-10R
Victron Energy BPC123042012 Blue Smart IP22 12V 30A 1 Outlet Battery Charger | Frankies Auto Electrics & Car Audio