Victron Energy BPC120713006 12/7 1 Output Blue Smart IP67 Battery Charger
Product image 1
Bluetooth Smart enabled
Completely encapsulated: waterproof, shockproof and ignition protected
The highest efficiency ever!
Adaptive 5-stage charge algorithm: bulk – absorption – recondition – float – storage
Storage Mode: Less maintenance and aging when the battery is not in use
The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimise gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Also charges Li-ion (LiFePO₄) batteries
LiFePO₄ batteries are charged with a simple bulk – absorption – float algorithm.
Protected against overheating
Two LEDs for status indication
Yellow LED: bulk charge (blinking fast), absorption (blinking slow), float (solid), storage (off)
Green LED: power on
Victron Energy BPC120713006 Specifications:
  • Input voltage range and frequency: 180-265 VAC 45-65 Hz
  • Efficiency: 93%
  • No load power consumption: 0.5W
  • Charge voltage 'absorption': Normal: 14,4V ; High: 14,7V ; Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float': Normal: 13,8V ; High: 13,8V ; Li-ion: 13,5V
  • Charge voltage ‘storage’: Normal: 13,2V ; High: 13,2V ; Li-ion: 13,5V
  • Charge current, normal mode: 7A
  • Charge current, LOW: 2A
  • Charge algorithm: 5-stage adaptive
  • Can be used as power supply: yes
  • Protection: Battery reverse polarity (fuse), Output short circuit, Over temperature
  • Operating temp. range: -20 to +60°C (full rated output up to 40°C) ; Derate 3% per °C above 40°C
  • Humidity: Up to 100%
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Bluetooth Smart enabled
The highest efficiency ever!
Protected against overheating
Two LEDs for status indication
Green LED: power on
  • Efficiency: 93%
  • Charge current, LOW: 2A
  • Humidity: Up to 100%