Victron Energy BPC120533064R Blue Smart IP65s Charger 12/5 + DC connector
Product image 1
The battery is charged, smartly... to perfect condition
Recovery of deeply-discharged 'dead' batteries
Connect the battery with ease
Check the status of your battery remotely
Victron Energy BPC120533064R Specifications:
Blue Smart IP65 Charger 120V
  • Input voltage: 230 VAC
  • Efficiency: 94%
  • Standby power consumption: 0.5W
  • Minimum battery voltage: Starts charging from down to 0V
  • Charge voltage 'absorption'
    • Normal: 14.4V
    • High: 14.7V
    • Li-ion: 14.2V
  • Charge voltage 'float'
    • Normal: 13.8V
    • High: 13.8V
    • Li-ion: 13.5V
  • Charge voltage 'storage'
    • Normal: 13.2V
    • High: 13.2V
    • Li-ion: 13.5V
  • Charge current: 5A
  • Charge current in low current mode: 2A
  • Temperature compensation (lead-acid batteries only): 16 mV/°C
  • Can be used as power supply: Yes
  • Back current drain: 0.7Ah/month (1mA)
  • Protection: Reverse polarity, Output short circuit, Over temperature
  • Humidity (non condensing): Max 95%
Enclosure:
  • Battery-connection: Black and red cable of 1.5 meter (4.9 feet)
  • 230 V AC-connection: Cable of 1.5 meter (5.9 feet) with CEE 7/7, BS 1363 plug (UK) or AS/NZS 3112 plug
  • Weight: 0.9kg
-65%
Description
Connect the battery with ease
Blue Smart IP65 Charger 120V
  • Input voltage: 230 VAC
  • Efficiency: 94%
  • Charge voltage 'absorption'
    • Normal: 14.4V
    • High: 14.7V
    • Li-ion: 14.2V
  • Charge voltage 'float'
    • Normal: 13.8V
    • High: 13.8V
    • Li-ion: 13.5V
  • Charge voltage 'storage'
    • Normal: 13.2V
    • High: 13.2V
    • Li-ion: 13.5V
  • Charge current: 5A
Enclosure: