Victron Energy BPC120480034R Automotive IP65 Charger 12V/4A-12V/0, 8A
Product image 1
Victron Energy Automotive IP65 Charger 12V/4A-12V/0, 8A: The Automotive IP65 Battery Charger From Victron Energy Have Been Designed to Be a True World-wide Product
DC connector
Charges 6V and 12V batteries
The charger will automatically adapt its charge algorithm to 6V or 12V batteries
Protected against overheating and reverse polarity connection
The output current will reduce as temperature increases up to 40°C, but the charger will not fail.
Output relay protects against reverse polarity connection.
Victron Energy BPC120480034R Specifications:
Automotive IP65 Charger
  • Input voltage range: 200-265 V
  • Frequency: 50/60Hz
  • Charge voltage 'float': 13,6 V
  • Charge voltage 'storage': 13,2 V
  • Charge current: 4 A or 0,8 A
  • Can be used as power supply: No (output relay)
  • Back current drain: 0,25 Ah/month (0,3 mA)
  • Protection: Reverse polarity, temperature
  • Operating temp. range: -20 to +40°C (full rated output up to 25°C)
  • Humidity (non condensing): Max 95 %
Enclosure
  • Material & Colour: PC Black
  • Battery-connection: Black and red cable of 1,2 meter. Connects to battery clamps, M6 eyelets or 12 V plug (included)
  • 230 V AC-connection: Cable of 1,5 meter with CEE 7/7 plug
  • Protection category: IP65
  • Weight: 0,56 kg
  • Dimensions (h x w x d): 42 x 61 x 185 mm
Description
DC connector
Charges 6V and 12V batteries
Automotive IP65 Charger
  • Frequency: 50/60Hz
  • Charge current: 4 A or 0,8 A
Enclosure
  • Material & Colour: PC Black
  • Protection category: IP65
  • Weight: 0,56 kg
You may also like
-65%NEW