Victron Energy BMS400100000 Small BMS
Product image 1
Victron Energy Small BMS: The Small Bms Can Replace The Ve.bus Bms In Several Applications
Load Disconnect Output:
The Load output is normally high and becomes free-floating in case of an imminent cell under voltage (default 2.8V/cell, adjustable on the battery between 2.6V and 2.8V per cell). Maximum current: 10mA. The Load output can be used to control the remote on/off input of a Battery Protect, inverter, DC-DC converter, or other loads.
Pre-Alarm Output:
The pre-alarm output is normally free floating and becomes high in case of an imminent cell under voltage (default 3.1V/cell, adjustable on the battery between 2.85V and 3.15V per cell). Maximum current: 1A (not short circuit protected) The minimum delay between pre-alarm and load disconnect is 30 seconds.
Charge Disconnect Output:
The Charger output is normally high and becomes free-floating in case of an imminent cell over voltage or temperature. Maximum current: 10mA.
(Note: In some cases, an interface cable will be needed, please see the manual.)
The Charger Output Can be Used to Control:
  • The remote on/off of a charger
  • A Cyrix-Li-Charge relay
  • A Cyrix-Li-ct Battery Combiner
System On/Off Input:
Protects 12V, 24V and 48V Systems:
Operating voltage range: 8 to 70V DC.
LED Indicators:
  • Load ON (blue): Load output high (cell voltage >2.8V, adjustable on the battery).
Victron Energy BMS400100000 Features:
  • Battery Management System
  • Suits Victron Lithium Smart Batteries
  • Charge Disconnect Output
  • Connect up to 20 Batteries
-65%
Description
Load Disconnect Output:
Pre-Alarm Output:
  • A Cyrix-Li-Charge relay
System On/Off Input:
LED Indicators: