Victron Energy BMS210055000 Smart BMS 12/200
Product image 1
It has been specifically designed for 12V systems with a 12V alternator such as in vehicles and boats. It combines a Current Limiter, Battery Combiner, and Battery Protector in a robust and compact solution and lets you safely connect any size 12V alternator (and starter battery), loads, and chargers to Smart Lithium batteries.
Battery Management System:
The BMS connects to 12.8V Victron LiFePO4 (LFP) batteries. Up to 5 batteries may be connected in parallel. Can be used as a system on/off switch.
Alternator and Battery Protection:
The input current is electronically limited to approximately 90% of the fuse rating. A 100A fuse, for example, will therefore limit the input current to approximately 90A.
Choosing the right fuse will:
  • Protect the alternator against overload in case of a high-capacity LFP battery bank (most 12V alternators will overheat and fail if running at maximum output for more than 5 minutes).
Starter battery Protection:
This function is similar to that of a Cyrix Battery Combiner or Argo FET Battery Isolator. Current can flow to the LFP battery only if the input voltage (= voltage on the starter battery) exceeds 13V. Current cannot flow back from the LFP battery to the starter battery, thus preventing eventual damage to the LFP battery due to excessive discharge.
Li-ion Battery Protection:
Load Disconnect Output:
The Load output is normally high and becomes free-floating in case of an imminent cell under voltage (default 2.8V/cell, adjustable on the battery between 2.6V and 2.8V per cell). Maximum current: 10mA. The Load output can be used to control the remote on/off input of a Battery Protect, inverter, DC-DC converter, or other loads.
Pre-Alarm Output:
The pre-alarm output is normally free floating and becomes high in case of an imminent cell under voltage (default 3.1V/cell, adjustable on the battery between 2.85V and 3.15V per cell). Maximum current: 1A (not short circuit protected) The minimum delay between pre-alarm and load disconnect is 30 seconds.
Charge Disconnect Output:
The Charger output is normally high and becomes free-floating in case of an imminent cell over voltage or temperature. Maximum current: 10mA.
(Note: In some cases, an interface cable will be needed, please see the manual.)
Remote On/Off Input:
Ignition Proof:
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
Victron Energy BMS210055000 Features:
  • Battery Management System
  • Suits Victron Smart LiFePO4 Batteries
  • Charge Disconnect Output
  • Connect up to 5 Batteries
  • 5 Year Warranty
-65%
Description
Choosing the right fuse will:
Starter battery Protection:
Li-ion Battery Protection:
Load Disconnect Output:
Pre-Alarm Output: