Victron Energy 10BPC121715106 Blue Smart IP67 Charger 12/17
Product image 1
Victron Energy Blue Smart IP67 Charger 12/17: Professional Battery Charger With Built-in Bluetooth
The battery is charged, smartly... to perfect condition
Recovery of deeply-discharged 'dead' batteries
Check the status of your battery remotely
Victron Energy 10BPC121715106 Specifications:
Blue Smart IP65 Charger 120V
  • Input voltage: 120 VAC
  • Efficiency: 95%
  • No load power consumption: 0.5W
  • Charge voltage 'absorption'
    • Normal: 14,4V
    • High: 14,7V
    • Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float'
    • Normal: 13,8V
    • High: 13,8V
    • Li-ion: 13,5V
  • Charge voltage 'storage'
    • Normal: 13,2V
    • High: 13,2V
    • Li-ion: 13,5V
  • Charge current: 17A
  • Charge current in low current mode: 6A
  • Charge algorithm: 5-stage adaptive
  • Can be used as power supply: Yes
  • Protection: Battery reverse polarity (fuse) , Output short circuit, Over temperature
  • Operating temp. range: -20 to +60°C (full rated output up to 40°C), Derate 3% per °C above 40°C
  • Humidity (non condensing): Up to 100%
Enclosure:
  • Battery-connection: Black and red cable
  • Material & Colour: aluminium (blue RAL 5012)
  • Weight: 2,4
  • Dimensions (h x w x d in mm): 99 x 219 x 65
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Blue Smart IP65 Charger 120V
  • Input voltage: 120 VAC
  • Efficiency: 95%
  • Charge voltage 'absorption'
    • Normal: 14,4V
    • High: 14,7V
    • Li-ion: 14,2V
  • Charge voltage 'float'
    • Normal: 13,8V
    • High: 13,8V
    • Li-ion: 13,5V
  • Charge voltage 'storage'
    • Normal: 13,2V
    • High: 13,2V
    • Li-ion: 13,5V
  • Charge current: 17A