SuperCharge EMFN120L Gold Plus 12V 930CCA Battery
Product image 1
SilverPlus Sealed Expanded Calcium MF
  • Sealed maintenance-free
  • Top of the line
  • Superior starting power and reserve capacity
Specifications:
  • Nominal Voltage: 12
  • CCA @(-18°C): 930
  • RC @ (25°C): 200
  • AH: 120
  • Length: 514 mm
  • Width: 189 mm
  • Height: 190
  • TH: 217 mm
  • Wet Weight: 33.70 kg
  • Assembly: E
  • Post Type: STD
  • Other Features: CV, EL, FL, RPH
  • Commercial Use Warranty: 24
  • Battery Type: Maintenance Free
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Sealed maintenance-free
  • Top of the line
Specifications:
  • Nominal Voltage: 12
  • CCA @(-18°C): 930
  • RC @ (25°C): 200
  • AH: 120
  • Length: 514 mm
  • Width: 189 mm
  • Height: 190
  • TH: 217 mm