STP STPBIL10 | STP GOLD LINE BIPLAST: 10MM SOUND-ABSORPTION, VIBRATION-DAMPING, HEAT-INSULATING AND ANTI-SQUEAK MATERIAL
Product image 1
STP Biplast 10mm Multi-Function Foam | Gold Line 1.87m² Pack
Four Functions. One Solution.
Features:
  • Sound-absorption, vibration-damping, heat-insulating, anti-squeak, self-adhesive material
  • Ideal for doors, roof and plastic interior panels
  • Designed to be installed on clean metal or plastic surfaces
  • Polyurethane layer with an adhesive base that is protected with anti-adhesive film
  • 10 sheets measuring 375 x 500mm each, providing a total coverage of 1.87m²
  • 10mm sheet thickness
  • Open-cell polyurethane foam construction
  • Multi-surface compatibility (metal and plastic)
  • Extreme temperature performance (-40°C to +100°C)
  • Anti-squeak properties for rattle elimination
  • Premium Gold Line quality assurance
  • Easy peel-and-stick installation
Specifications:
  • Color: Dark Grey
  • Purpose: Sound-Absorption, Vibration-Damping, Heat-Insulation and Anti-Squeak
  • Installation Surface: Clean metal or plastic
  • Recommended Areas: Doors, Roof and Plastic Interior Panels
  • Number of Sheets: 10
  • Sheet Size: 375mm x 500mm
  • Total Coverage: 1.87m²
  • Sheet Thickness: 10mm
  • Material-to-Surface Bond Strength: ≥2 N/cm (90-degree peel)
  • Flammability Rate: ≤100mm/min
  • Tensile Stress at Break: 70 kPa/min
  • Anti-Adhesive Film Bond: 0.01-0.20 N/cm
  • Sound Absorption Factor: ≥0.1
  • Operating Temperature: -40°C to +100°C
  • Short-Term Temperature Resistance: +150°C
  • Weight: 2.00KG
Perfect for:
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Four Functions. One Solution.
Features:
  • 10mm sheet thickness
Specifications:
  • Color: Dark Grey
  • Number of Sheets: 10
  • Sheet Size: 375mm x 500mm
  • Total Coverage: 1.87m²
  • Sheet Thickness: 10mm
  • Weight: 2.00KG
Perfect for:
STP STPBIL10 | STP GOLD LINE BIPLAST: 10MM SOUND-ABSORPTION, VIBRATION-DAMPING, HEAT-INSULATING AND ANTI-SQUEAK MATERIAL | Frankies Auto Electrics & Car Audio