Stinger SPX700X4 4-Channel 700W Powersports Amplifier
Product image 1
Enjoy Your Tunes Out There
Built Stinger Strong
You Want Features?
Features:
  • Perfect for motorcycles, ATVs, marine, and mobile applications
  • Small footprint with a low profile
  • IPX-4/5 Weather-Resistant Design
  • Full Range Class D
  • Unregulated Power Supply
  • AUX RCA Output (To link to additional amplifiers)
  • Diecast endcaps with removable mounting feet
  • Subwoofer Volume Control with Mute Function (Rear Channels Only)
Specifications:
  • Inputs:
    Preamp Inputs: 4-CH Balanced RCA Input
    Preamp Input Voltage Range: 200mV – 12V RMS (Balanced)
  • Outputs:
    Rated Continuous (RMS) Power @ 14.4V:
    4Ω – 125W RMS x 4
    2Ω – 175W RMS x 4
    4Ω – 350W RMS Bridged (Rear Channels Only)
    Preamp Output: 2-CH Pass Through
  • Performance:
    Frequency Response: 20Hz – 20kHz
    Signal-To-Noise: CEA Standard >1100dB
    THD+N: <1%
    Power/Ground Wire Gauge: 8 AWG Wire
    Crossover: 12 dB/Octave Linkwitz-Riley, 40Hz - 400Hz
    RCA Pre-Outs: 2-Channel Stereo
    Input Channels: 4-Channel RCA
    Recommended Fuse Size: 3A
    Damping Factor: >200
    Dimensions: 215mm (L) x 130mm (W) x 41mm (H)
Package Contents:
  • 1x Amplifier
  • 1x Bass Control Knob
  • 1x Manual
  • 1x That Fresh Funky Feeling
Product Information
Shipping & Returns
Description
Enjoy Your Tunes Out There
Built Stinger Strong
You Want Features?
Features:
  • Full Range Class D
  • Unregulated Power Supply
Specifications:
  • Inputs:
  • Outputs:
    4Ω – 125W RMS x 4
    2Ω – 175W RMS x 4
  • Performance:
    THD+N: <1%
    RCA Pre-Outs: 2-Channel Stereo
    Input Channels: 4-Channel RCA
    Recommended Fuse Size: 3A
    Damping Factor: >200