Stinger SPX350X2 2 Channel 350W Powersports Amplifier
Product image 1
Stinger 2 Channel 350W Powersports Amplifier: Stinger 2 Channel 350W Powersports Amplifier
Whether you're hitting the waves, smashing through the dirt or off-roading,
Stinger PowerSports lets you hear your tunes how you like it, LOUD.
Enjoy Your Tunes Out There
Built Stinger Strong
You Want Features?
We also include a remote control control knob so you can adjust your volume with ease.
Stinger SPX350X2 Specifications:
Inputs
  • Preamp Inputs: 2ch Balanced Rca Input
  • Preamp Input Voltage Range:
  • 200 Mv – 12 Vrms (Balanced)
Outputs
  • Rated Continuous (Rms) Power At 14.4v:
  • 4 Ω – 125 W Rms X 2
  • 2 Ω – 175 W Rms X 2
  • 4 Ω – 350 W Rms Bridged
  • Preamp Output: 2ch Pass Through
Performance:
  • Frequency Response: 20 Hz – 20 Khz
  • Signal To Noise: Cea Standard >110db
  • Thd+n: < 1%
  • Power / Ground Wire Gauge: 8 Awg Wire
  • Crossover: 12 Db/octave Linkwitz-riley, 40hz – 400hz
  • Perfect For Motorcycles, Atv, Marine And Mobile Applications
  • Small Footprint With A Low Profileipx-4/5 Weather-resistant Design
  • Full Range Class D
  • Unregulated Power Supply
  • Aux Rca Output (To Link To Additional Amplifiers)
  • Diecast Endcaps With Removable Mounting Feet
  • Volume Control With Mute Function
What's in the Box:
  • 1x Amplifier
  • 1x Volume Control Knob
  • 1x Amplifier ‘fly Lead’ Harness
  • 1x Manual
  • 1x New Amplifier Smell
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Enjoy Your Tunes Out There
Built Stinger Strong
You Want Features?
Inputs
  • Preamp Input Voltage Range:
  • 200 Mv – 12 Vrms (Balanced)
Outputs
  • 4 Ω – 125 W Rms X 2
  • 2 Ω – 175 W Rms X 2
  • 4 Ω – 350 W Rms Bridged
Performance:
  • Thd+n: < 1%