STEDI ST-02-EVO-022 | 22" 250W LED Light Bar | EVO Single
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
They Say Good Genes Run in the Family & the EVO Light Bar is No Exception!
GOOD GENES RUN IN THE FAMILY.
A POWERHOUSE OF PERFORMANCE.
EVO Light Bar is a whole new level of explosive performance. One defined by minimalistic design, technological innovations, and a blatant refusal to compromise. With high performance, often comes high power. Requiring its unique harness (included), EVO Light Bar has a high-power draw, housing 36 CREE LEDs that throw light in a way we’ve never seen before due to updated reflector technology. Is 960M of light being thrown down the road from a 22" light bar? That's unheard of. EVO Light Bar offers a formidable combination of spread and spot beam patterns illuminating the road ahead. Aligning with its siblings in the EVO series, the EVO Light Bar features a 5000 Kelvin temperature, reducing glare on road signs while providing a soft, consistent light output.
THE DEVIL IN THE DETAILS.
THE NITTY GRITTY.
Please Note: Only standard side mounting brackets are included with the EVO Light Bar.
Specifications:
  • Type: LED Light Bar (EVO)
  • Size: 22" (560mm)
  • LED: 36 x Cree XPP
  • 1 LUX Distance: 960M
  • Tested Lumens: 20000LM
  • Amp Draw: 20.8A @ 12V | 10.4A @ 24V
  • Power Draw: 250W
  • Beam Pattern: Combo Beam (Flood & Spot)
  • Ingress Protection: IP68 Submersible Up to 3M
  • Colour Temp (CCT): 5000K (Warm White)
  • Voltage Compatibility: 10 ~ 30V DC
  • Operating Temperature: -40°C ~ 60°C
  • Weight: 6.44kg
What's Included:
  • 1 x 22" STEDI™ EVO LED Light Bar
  • 1 x STEDI™ Black Out Cover
  • 1 x Orange Colour Fascia
  • 1 x Charcoal Grey Colour Fascia
  • Speciality STEDI™ Smart Harness
  • Side Brackets
  • Installation Hardware
  • User Manual
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
GOOD GENES RUN IN THE FAMILY.
A POWERHOUSE OF PERFORMANCE.
THE DEVIL IN THE DETAILS.
THE NITTY GRITTY.
Specifications:
  • Type: LED Light Bar (EVO)
  • Size: 22" (560mm)
  • LED: 36 x Cree XPP
  • 1 LUX Distance: 960M
  • Tested Lumens: 20000LM
  • Power Draw: 250W
  • Weight: 6.44kg
What's Included: