STEDI LED3520-26-72W ST3520 Micro 26" Slim 24 x 3W LED Work Light
Product image 1
Proven to Be a Solid & Durable Upgrade for Your Vehicle!
Micro ST3520 26" LED Work Light
Our lowest profile LED Light bar with a total height of only 26mm is perfect for those looking for a combo beam but running tight on space or looking to keep the factory look to their vehicle. Available in 4 different sizes to fit any application, our ST3520 Micro is the easy choice when looking for that bit of extra light.
Performance
Application
These little puppies have one of the widest fields of usable application as they are quite nimble and light weight meaning they can pretty much be mounted anywhere you need without needing to be heavily supported by the structure of the car weighing in at only 0.300kgs for the 7.3 inch bar.
Key Features at A Glance:
  • IP67 Ingress Protection
  • 6 x 3 Watt CREE LED
  • Micro Profile at only 26mm
  • Flood Beam - Perfect Rear Light, Awning Light or bumper or bull bar voids.
  • Waterproof Deutsch Connectors Male and Female with wire tails
Specifications:
  • Operating Voltage: 10 - 28V DC
  • Power Consumption: 48W
  • Amp Draw:
    • 5.4A @ 12V
    • 2.7A @ 24V
  • Colour Temperature: 5700K
  • LED: 48 x Osram GW PSLR 32. PM Druiss
  • Effective Lumen: 5100LM
  • Beam Angle:
    • Height: 30°
    • Width: 120°
  • Environment Temp: -40° ~ 60°C
  • IP Rating: IP68
  • Lens: Polycarbonate with Surface Hardening
  • Frame/Housing: Extruded Aluminium
  • DT Connector: Included
  • Mounting Bracket: 304# Stainless Steel
  • Lifetime: 30000 Hours
  • Size: 666 x 26.3 x 40.6mm
  • Weight: 0.8kg
  • Cable Length: 400mm
  • Certification: CISPR25
What's Included:
  • 1 x 26" Micro V2 LED Work Light (White)
  • 2 x 46mm Side Brackets
  • 2 x M8 Bolts
  • 2 x M6 Bolts
  • 2 x Nuts
  • 4 x Flat Washer
  • 4 x Spring Washer
  • Male & Female Deutsch Connectors
Performance
Application
Key Features at A Glance:
  • IP67 Ingress Protection
  • 6 x 3 Watt CREE LED
  • Micro Profile at only 26mm
Specifications:
  • Power Consumption: 48W
  • Amp Draw:
    • 5.4A @ 12V
    • 2.7A @ 24V
  • Colour Temperature: 5700K
  • Effective Lumen: 5100LM
  • Beam Angle:
    • Height: 30°
    • Width: 120°
  • IP Rating: IP68
  • DT Connector: Included
  • Lifetime: 30000 Hours
  • Size: 666 x 26.3 x 40.6mm
  • Weight: 0.8kg
  • Cable Length: 400mm
  • Certification: CISPR25
What's Included:
  • 2 x 46mm Side Brackets
  • 2 x M8 Bolts
  • 2 x M6 Bolts
  • 2 x Nuts
  • 4 x Flat Washer
  • 4 x Spring Washer
STEDI LED3520-26-72W ST3520 Micro 26" Slim 24 x 3W LED Work Light | Frankies Auto Electrics & Car Audio