Soundstream RSM1.2000D 2000W Compact Class-D Subwoofer Amplifier
Product image 1
Hand-Sized RSM1.2000D Subwoofer Amplifier That'll Fit in Almost Anywhere in Your Car
Compact Class-D Subwoofer Amplifier
Features:
  • 1-Channel Premium Amplifier
  • Class-D Amplifier Technology
  • Wired Dash Bass Knob
  • RCA and Speaker-Level inputs
  • 1-Ohm Minimum Impedance Monoblock Operation
  • Automatic Turn-On Hi-Level Signal Sensing
  • Direct Short, Thermal, & Overload Circuits Protect Amplifier
  • Hybrid Aluminum Alloy Heatsink for Optimum Dissipation
  • 250mV – 8V High-Level Speaker Input or Low-Level RCA Input
  • Spare 30A Fuses
  • (2) 8″ Line level input harnesses
  • Wired Remote Bass Knob with 18ft Cable
Specifications:
  • RMS Power Output (Watts x Channels): 360 x 1
  • Peak Power Output (Watts x Channels): 2000 x 1
  • Power at 2 Ohms (Watts x Channels): 480 x 1
  • Minimum Impedance Unbridged: 1
  • Minimum Impedance: 1
  • Best Frequency Response: 10-250 Hz
  • THD at Rated RMS Power: 0.5%
  • Signal to Noise Ratio: 70 dB
  • Amplifier Class: D
  • Low-Pass Crossover Frequency: 30-250 Hz
  • Low-Pass Slope (dB/Octave): 12 dB/Octave
  • Bass Boost: 0-12 dB
  • Bass Boost Frequency: 45 Hz
  • Fan Cooled: No
  • Fuse Rating: 60
  • Speaker Level Inputs: Harness
  • Preamp Outputs: No
  • Width (Inches): 8-5/8
  • Height (Inches): 1-13/16
  • Depth (Inches): 3-3/4
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • 1-Channel Premium Amplifier
  • Class-D Amplifier Technology
  • Wired Dash Bass Knob
  • RCA and Speaker-Level inputs
  • Spare 30A Fuses
Specifications:
  • Minimum Impedance: 1
  • THD at Rated RMS Power: 0.5%
  • Signal to Noise Ratio: 70 dB
  • Amplifier Class: D
  • Bass Boost: 0-12 dB
  • Bass Boost Frequency: 45 Hz
  • Fan Cooled: No
  • Fuse Rating: 60
  • Preamp Outputs: No
  • Width (Inches): 8-5/8
  • Height (Inches): 1-13/16
  • Depth (Inches): 3-3/4
Soundstream RSM1.2000D 2000W Compact Class-D Subwoofer Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio