Simarine SI-SCQ25T Active Quad Shunt 4 x 25A & 4 x Tank Module
Product image 1
Designed to Work with Pico Battery Monitor
Simarine: Active shunt for PICO battery monitor with 4x current sensors up to 25A each, combined with 3x voltage and 4x resistance inputs. For 12V and 24V system.
Operating
  • Voltage range 6 – 35 V
  • Temperature range -20 – +70 °C
  • Power consumption at 12 V
  • Operating 2.5 mA
  • Current measuring channels 4
  • Current measuring range
  • Per channel 0,01 – 25 A
  • Accuracy ± 0,6 %
  • Resolution 0,01 A
  • Sampling rate 100 ms
Maximal current
  • Continuous 25 A
  • Peak current (<1 min) 35 A
  • Peak current (<5 min) 50 A
  • Voltage drop at 300A 35 mV
  • Maximal voltage on connections 35 V
Voltage inputs
  • Range 0 – 75 V
  • Resolution 1 mV
  • Accuracy ± 0,2 %
  • Sampling rate 100 ms
  • Resistance inputs 4
  • Range 0 Ohm – 65 kOhm
  • Accuracy ± 3,0%
  • Relay (monostable) 1
  • Maximum operating current 1 A
  • Maximum Common Input Voltage (COM) 6 – 30 V
Connectivity Up to
  • Current sensors 4
  • Voltage sensors (voltage drop/tank level) 3
  • Resistive inputs (tank level/temperature) 4
  • Relay Common Input 1
  • Relay Output Normaly Open (NO) 1
  • Relay Output Normaly Closed (NC) 1
  • SiCOM RJ9 Sockets2
Installation and Dimension
  • Dimensions (length x width x depth)182 x 80 x 32 mm
  • Weight 230 g
Product Information
Shipping & Returns
Description
Operating
  • Voltage range 6 – 35 V
  • Power consumption at 12 V
  • Operating 2.5 mA
  • Current measuring channels 4
  • Current measuring range
  • Per channel 0,01 – 25 A
  • Accuracy ± 0,6 %
  • Resolution 0,01 A
Maximal current
  • Continuous 25 A
  • Peak current (<1 min) 35 A
  • Peak current (<5 min) 50 A
  • Voltage drop at 300A 35 mV
Voltage inputs
  • Range 0 – 75 V
  • Resolution 1 mV
  • Accuracy ± 0,2 %
  • Resistance inputs 4
  • Range 0 Ohm – 65 kOhm
  • Accuracy ± 3,0%
  • Relay (monostable) 1
Connectivity Up to
  • Current sensors 4
  • Relay Common Input 1
  • SiCOM RJ9 Sockets2
Installation and Dimension
  • Weight 230 g
Simarine SI-SCQ25T Active Quad Shunt 4 x 25A & 4 x Tank Module | Frankies Auto Electrics & Car Audio