Scosche MP12VPD2-XTSP MagicMount Pro Power 2 Ports
Product image 1
Magnetic Power Socket Mount with USB-C Fast Charging Port
Charge with up to 3X the Power!
Powerful compact convenient and will power your smartphone tablet and more up to 70% capacity in 30 minutes through the single 18W output. Its optimized charging circuitry will not cause harm to less powerful devices.
Overcharge Prevention
100% Mobile Device Safe Powerful Rare Earth Magnets
MAGICPLATE™ Placement Options
There are several ways to apply the MagicPlate to your device.
  • Directly to the back of the case
  • Directly to the mobile device
  • Between the device and case - either with or with out using the adhesive
Instructions for applying the MagicPlate that came with your MAGICMOUNT™
Wireless Charging Devices
*The MagicMount is not recommend with use of a wallet case.
Protect your device when directly applying MagicPlate to your device
Features:
  • 18W Power Delivery Type-C port provides the fastest charge for Power Delivery enabled mobile devices
  • 12W USB-A for Charging Second Device Simultaneously
  • Flex-neck design gives you freedom to position at multiple viewing angles
  • 4-Axis adjustable angle with lock-nut
  • Convenient landscape and portrait viewing
  • Works with iPhone, iPad mini, iPod touch, and most Android device or Smartphones up to 8”
Specifications:
  • 18W USB-C Port
  • 12W USB-A Port
  • Power Delivery 3.0
  • Includes 1 Lage MagicPlate and 1 Mini MagicPlate for PopSockets
  • Flex-Neck for Multiple Viewing Angles
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Overcharge Prevention
MAGICPLATE™ Placement Options
Wireless Charging Devices
Features:
Specifications:
  • 18W USB-C Port
  • 12W USB-A Port