RYCO R2657P Fuel Filter for Toyota Landcruiser VDJ200R, VDJ76/78/79/Lexus VDJ201R
Product image 1
Quality Internal Components That Protect Against Clogging!
R2657P - Ryco Fuel Filter - Cartridge
Features:
  • Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
  • Efficient flow - Increased performance and fuel economy
  • Meets or exceeds original manufacturers standards
Specifications:
  • Inside Diameter: 14.5mm
  • Length: 97mm
  • Outside Diameter: 98mm
  • Type: Cartridge
  • Weight: 0.10kg
  • Width: 79mm
  • Height: 61mm
  • Item Type: Filter (Fuel)
  • Inner Diameter Bottom: 0mm
  • Inner Diameter Top: 14.5mm
Vehicle Compatibility:
  • ISUZU F SERIES FVR900 8.4L 6SA1-T OHV 12V TURBO DIESEL INJ. 6CYL 7SP MAN HEAVY TRUCK 4X2 <01/89 - 12/96>
  • LEXUS LX450D VDJ201R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32V TWIN-TURBO DIESEL DIRECT INJ. V8 200KW 6SP AUTO 4DR WAGON 4WD <01/17 - 12/21>
  • TOYOTA LANDCRUISER VDJ200R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32V TWIN-TURBO DIESEL DIRECT INJ. V8 200KW 6SP AUTO 4DR WAGON 4WD <09/07 - 12/21>
  • TOYOTA LANDCRUISER VDJ76R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32V TURBO DIESEL DIRECT INJ. V8 151KW 5SP MAN 4DR WAGON 4WD <01/07 ON>
  • TOYOTA LANDCRUISER VDJ78R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32V TURBO DIESEL DIRECT INJ. V8 151KW 5SP MAN 3DR TROOPCARRIER 4WD <01/07 ON>
  • TOYOTA LANDCRUISER VDJ79R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32V TURBO DIESEL DIRECT INJ. V8 151KW 5SP MAN 2DR CAB CHASSIS & PICKUP 4WD <01/07 ON>
  • TOYOTA LANDCRUISER VDJ79R 4.5L 1VD-FTV DOHC-PB 32V TURBO DIESEL DIRECT INJ. V8 151KW 5SP MAN 4DR CAB CHASSIS & PICKUP 4WD <08/12 ON>
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Inside Diameter: 14.5mm
  • Length: 97mm
  • Outside Diameter: 98mm
  • Type: Cartridge
  • Weight: 0.10kg
  • Width: 79mm
  • Height: 61mm
  • Item Type: Filter (Fuel)
  • Inner Diameter Bottom: 0mm
  • Inner Diameter Top: 14.5mm
Vehicle Compatibility: