Ritar FT12-100S 12V 100Ah Front Terminal Series Battery
Product image 1
12V 100Ah Front Terminal Series Battery
FT (Front Terminal) Series is specially designed for telecom use with 12 years design life in float service. By adopting a new AGM separator and centralized venting system, the battery can be installed in any position while maintaining high reliability. The dimensions of the FT series are designed for 19" and 23" cabinet installation. It i s suitable for telecom EPS/EPS, applications.
Specifications:
  • Cells Per Unit: 6
  • Voltage Per Unit: 12
  • Nominal Capacity: 100Ah@10hr-rate to 1.80V per cell @25℃
  • Weight: Approx. 31.0 Kg (Tolerance±3%)
  • Internal Resistance: Approx. 6.0 mΩ
  • Terminal: F9(M8)
  • Max. Discharge Current: 1000A (5 sec)
  • Short Circuit Current: 2910A
  • Design Life: 12 years (Float charging)
  • Max. Charging Current: 30.0 A
  • Reference Capacity:
    • C3 77.4AH
    • C5 87.0AH
  • Standby Use Voltage:
    • 13.6 V~13.8 V @ 25℃
    • Temperature Compensation: -3mV/℃/Cell
  • Cycle Use Voltage:
    • 14.6 V~14.8 V @ 25℃
    • Temperature Compensation: -4mV/℃/Cell
  • Operating Temperature Range:
    • Discharge: -20℃~60℃
    • Charge: 0℃~50℃
    • Storage: -20℃~60℃
  • Normal Operating Temperature Range: 25℃±5℃
  • Container Material A.B.S. UL94-HB, UL94-V0 Optional
Dimensions:
Constant Current Discharge Characteristics : A (25℃)
Constant Power Discharge Characteristics : WPC (25℃)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Cells Per Unit: 6
  • Voltage Per Unit: 12
  • Terminal: F9(M8)
  • Short Circuit Current: 2910A
  • Reference Capacity:
  • Standby Use Voltage:
    • 13.6 V~13.8 V @ 25℃
  • Cycle Use Voltage:
    • 14.6 V~14.8 V @ 25℃
  • Operating Temperature Range:
    • Discharge: -20℃~60℃
    • Charge: 0℃~50℃
    • Storage: -20℃~60℃
Dimensions: