Ritar DC12-100SA 12V 100Ah Deep Cycle Series Battery
Product image 1
12V 100Ah Deep Cycle Series Battery
Specifications:
  • Cells Per Unit: 6
  • Voltage Per Unit: 12
  • Capacity:100Ah@20hr-rate to 1.75V per cell @25℃
  • Weight: Approx. 26.0 Kg (Tolerance±3.0%)
  • Internal Resistance: Approx. 6.6 mΩ
  • Terminal: F15(M6)/F12(M8)
  • Max. Discharge Current: 1000A (5 sec)
  • Design Life: 12 Years (floating charge)
  • Max. Charging Current: 30.0A
  • Reference Capacity:
    • C3 75.0AH
    • C5 86.1AH
  • Float Charging Voltage
    • 13.6 V~13.8 V @ 25℃
    • Temperature Compensation: -3mV/℃/Cell
  • Cycle Use Voltage
    • 14.6 V~14.8 V @ 25℃
    • Temperature Compensation: -4mV/℃/Cell
  • Operating Temperature Range:
    • Discharge: -20℃~60℃
    • Charge: 0℃~50℃
    • Storage: -20℃~60℃
  • Normal Operating Temperature Range: 25℃±5℃
  • Container Material A.B.S. UL94-HB, UL94-V0 Optional
Dimensions:
  • Length:306.5±2mm (12.1 inches)
  • Width: 168.5±2mm (6.63 inches)
  • Height:210±2mm (8.27 inches)
  • Total Height:215±2mm (8.46 inches)
Terminal Value
M5 6~7 N*m
M6 8~10 N*m
M8 10~12 N*m
Constant Current Discharge Characteristics : A (25℃)
Constant Power Discharge Characteristics : WPC (25℃)
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Cells Per Unit: 6
  • Voltage Per Unit: 12
  • Terminal: F15(M6)/F12(M8)
  • Max. Charging Current: 30.0A
  • Reference Capacity:
  • Float Charging Voltage
    • 13.6 V~13.8 V @ 25℃
  • Cycle Use Voltage
    • 14.6 V~14.8 V @ 25℃
  • Operating Temperature Range:
    • Discharge: -20℃~60℃
    • Charge: 0℃~50℃
    • Storage: -20℃~60℃
Dimensions:
  • Height:210±2mm (8.27 inches)
Terminal Value
M5 6~7 N*m
Ritar DC12-100SA 12V 100Ah Deep Cycle Series Battery | Frankies Auto Electrics & Car Audio