Pioneer TS-Z10LS2 1300W 10” Single 2 Ohms Voice Coil Subwoofer
Product image 1
Pioneer 1300W 10” Single 2 Ohms Voice Coil Subwoofer: Z Subwoofer, The Pursuit of Perfect Bass
Designed for High-Res Audio
Shallow Basket With Oversized Cone & Magnet
Twaron Subwoofer Cone Construction
Pioneer TS-Z10LS2 Specifications:
General
  • Size: 10"
  • Continuous Power Handling (RMS): 400W
  • Maximum Peak Power Handling: 1300W
  • Impedance: 2Ω
  • Woofer Composition: Twaron & Cellulose
  • Woofer Surround: Butyl Rubber
  • Woofer Magnet Composition: Ferrite
  • Magnet Weight: 67.7oz
  • Mounting Depth: 81mm
Audio
  • Hi-Res Certified: Yes
  • Sensitivity (1W/1 m): 74dB
  • Frequency Range: 20 Hz - 3.8 kHz
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Designed for High-Res Audio
General
  • Size: 10"
  • Impedance: 2Ω
  • Magnet Weight: 67.7oz
  • Mounting Depth: 81mm
Audio
  • Hi-Res Certified: Yes
  • Sensitivity (1W/1 m): 74dB