Pioneer TS-D10LS2 D-Series 10" Shallow Mount Subwoofer with Single 2 Ohm Voice Coil
Product image 1
Too Much Isn’t Enough, Embrace the Bass!
Butyl Rubber Surround
Aramid Fiber Interlaced Injection Molded Polypropylene (IMPP)
Large Diameter Voice Coil and Double Stacked Magnets
Features:
  • 1,300w Max (350w Nom)
  • Aramid Fiber Interlaced Injection Molded Polypropylene (IMPP) Cone Construction
  • Butyl Rubber Surround for Strength and Linearity During High Excursion
Specifications:
General
  • Size 10"
  • Continuous Power Handling (RMS) 350W
  • Maximum Peak Power Handling 1,300W
  • Impedance Single 2Ω
  • Woofer Composition Aramid Fiber Interlaced Injection Molded Polypropylene (IMPP)
  • Woofer Surround Butyl Rubber
  • Woofer Magnet Composition Ferrite
  • Magnet Weight 43.4oz
  • Mounting Depth 84mm
Audio
  • Hi-Res Certified No
  • Sensitivity (1W/1 m) 74dB
  • Frequency Range 20 Hz - 3.4 kHz
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Butyl Rubber Surround
Features:
  • 1,300w Max (350w Nom)
Specifications:
General
  • Size 10"
  • Impedance Single 2Ω
  • Woofer Surround Butyl Rubber
  • Magnet Weight 43.4oz
  • Mounting Depth 84mm
Audio
  • Hi-Res Certified No
  • Sensitivity (1W/1 m) 74dB