Oricom DTX4300VP Micro Size 5 WATT UHF CB RADIO + ANU220 6.5dBi Antenna
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Oricom Micro Size 5 WATT UHF CB RADIO + ANU220 6.5dBi Antenna
Oricom DTX4300VP Features:
  • Ultra-compact micro size
  • 96 colour LCD backlit display
  • Flip LCD function
  • Overvoltage alert function
  • Heavy duty microphone
  • 3 memory groups
  • Smart fast scanning (priority/ group memory/ group tone scan)
  • Backlight brightness (4 pre-set levels plus auto)
  • Rotary volume/channel and squelch control
  • Duplex
  • 38 CTCSS & DCS codes
  • Diecast metal chassis
  • Auto power off (off/1h/2h/4h)
  • 3.5mm external jack (for optional external speaker)
Oricom DTX4300VP Specifications:
GENERAL:
  • Compliance AS/NZS 4365:2011
  • Frequency Range TX/RX 476.425 - 477.4125 MHz
  • Number of TX/RX Channels 80 UHF CB Channels (75 voice)
  • Channel Spacing TX/RX 12.5KHz
  • Operating modes Simplex, Repeater TX offset (+750KHz)
  • Scanning Speed 50 msec per channel
  • Antenna Impedance 50 Ohms
  • Operating Volts nominal 13.8VDC
  • Operating Volts Range 10 to 16 VDC
  • Over Voltage Protection Diode and Voltage regulator system
  • Over Current Protection 2 AMP fuse
  • Reverse Polarity Protection Shunt diode
  • Frequency stability +/- 5 ppm
TRANSMITTER:
  • RF Output Power 5 watts max
  • Modulation F3E(FM)
  • Maximum deviation 2.5KHz
  • Spurious Emissions <-30dBm
  • TX Audio pre-emphasis +6dB/Octave from 300Hz to 3KHz
  • Current consumption during TX 1.7 AMP with 50-ohm antenna termination
RECEIVER:
  • Circuit Type Dual conversion superheterodyne
  • Intermediate Frequencies
  • Maximum useable sensitivity -123dBm for 12dB SINAD
  • Audio output power 2 Watts at 8 ohm load
  • RX Audio de-emphasis -6dB/octave 300Hz to 3kHz
MECHANICAL:
  • Dimensions (H) X (W) X (D) 22.5 (d) x 100 (w) x 76 (h) mm
  • Weight 210g transceiver only
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Oricom DTX4300VP Features:
  • Ultra-compact micro size
  • Flip LCD function
  • Overvoltage alert function
  • Heavy duty microphone
  • 3 memory groups
  • Duplex
  • 38 CTCSS & DCS codes
  • Diecast metal chassis
GENERAL:
  • Compliance AS/NZS 4365:2011
  • Antenna Impedance 50 Ohms
TRANSMITTER:
  • RF Output Power 5 watts max
  • Modulation F3E(FM)
  • Maximum deviation 2.5KHz
  • Spurious Emissions <-30dBm
RECEIVER:
  • Intermediate Frequencies