OEX ACX0561/100 | 2mm Single Core Automotive Cable | Brown 100m Roll
Product image 7
Product image 8
OEX 2mm Single Core Automotive Cable Brown 100m Roll
OEX ACX0561/100 Features:
  • OEX Single Core Automotive Cable
  • Colour: Brown
  • Cable diameter: 2mm
  • Cable Length: 100 metres
  • Amp rating: 5A at 30°C
  • 99.99% Oxygen Free High Conductivity Copper
  • UV Stabilised and ROHS approved
  • Temp rating: V90 (90°C)
  • All Australian premium quality copper
  • 100% Australian-owned and made
OEX ACX0561/100 Specifications:
  • Warranty One Year
  • Conductor Strand Diameter: .18mm
  • Number of Conductor Strands 18
  • Trace Colour No Trace
  • Conductor Cross Section 0.5 mm2
  • Industry Known Size 2mm
  • Note Canbus Cable
  • Length 100m
  • Cable Size 2mm
  • Cable Type Standard
  • Gauge 20
  • Item Type: Single Core Cable
  • NZ Code Not Applicable
  • Environmental UV Stabilised
  • Cable Colour Brown
  • Temp Rating V90 (90 degrees Celsius)
  • Voltage Rating Up to 100V
  • Conductor Material Copper
  • Compliance RoHS
  • Insulation Type PVC
  • Weight .5kg
-65%
Description
OEX ACX0561/100 Features:
  • Colour: Brown
  • Cable diameter: 2mm
  • Cable Length: 100 metres
  • Amp rating: 5A at 30°C
  • Temp rating: V90 (90°C)
  • Warranty One Year
  • Trace Colour No Trace
  • Industry Known Size 2mm
  • Note Canbus Cable
  • Length 100m
  • Cable Size 2mm
  • Cable Type Standard
  • Gauge 20
  • Item Type: Single Core Cable
  • NZ Code Not Applicable
  • Environmental UV Stabilised
  • Cable Colour Brown
  • Voltage Rating Up to 100V