Motobatt MBTX20UHD 12V 21Ah 310CCA AGM Motorcycle Battery With Quadflex Technology
Product image 1
Motobatt 12V 21Ah 310CCA AGM Motorcycle Battery With Quadflex Technology: A Motobatt Battery is A Battery You Can Rely On!
Motorcycle Battery With Quadflex Technology
Motobatt MBTX20UHD Features:
  • 20% More Amp Hour Capacity*
  • 20% More Cold Cranking Amps*
  • Heavy Duty Pure Lead Calcium Cast Grids for high-strength
  • More Surface Area per Plate for Superior Performance and Longevity
  • Military Grade Absorbed Glass Matt Separators, Vibration Resistant
  • Multi Terminal Design, Easy to Add Accessories
  • Factory Activated, No Acid to Fill, Simply Check Charge & Go!
  • Extremely Low Self Discharge Rate
Motobatt MBTX20UHD Specifications:
  • Voltage: 12
  • CCA: 330
  • MCA: 395A
  • PHCA: 605A
  • Capacity (10HR) 21Ah, C20 22.3Ah
  • Weight 6.50kg / 14.33Ibs
  • Dimensions (in / mm) L: 6.89(175) W: 3.43(87) H: 6.10(155) TW: 3.94(100) TH: 6.89(175)
  • Assembly Figure Terminal Locations 4
  • Terminals 2x Blocknut M6 (PART MPN2)
  • Screws 2x Screws M6x12 (PART MPS4)
  • Terminal Caps 2 Black, 2 Red PART (MPC3)
  • Spacer 2, 20mm Bottom (Part# MPBS7),
  • 13mm Back (Part# MPSS)
Vehicle Compatibility:
  • Harley-Davidson XLH (Sportster) (86-96) - 883CC
  • Harley-Davidson XL, XLH (Sportster) (97-03) - 883CC
  • Harley-Davidson XLCR Cafe Racer (77-78) - 1000CC
  • Harley-Davidson XLX-61, XR1000 (83-85) - 1000CC
  • Harley-Davidson XL Series (Sportster) (79-85) - 1000CC
  • Harley-Davidson XL Series (Sportster) (87-93) - 1100CC
  • Harley-Davidson FX Series (Electric Start) (71-78) - 1200CC
  • Harley-Davidson XL, XLH (Sportster) (97-03) - 1200CC
  • Harley-Davidson FLST Series (Softail) (97-99) - 1340(80)CC
  • Harley-Davidson FLST Series (Softail) (91-96) - 1340(80)CC
  • Harley-Davidson FXST/FLST Series (Softail) (84-90) - 1340(80)CC
  • Harley-Davidson FXD/FXST Series (Dyna) (91-96) - 1340(80)CC
  • Harley-Davidson FXD/FXST Series (Dyna) (97-99) - 1340(80)CC
  • Harley-Davidson FX/FXR Series (79-94) - 1340(80)CC
  • Harley-Davidson FXR Series (99-00) - 1340(80)CC
  • Harley-Davidson FXD Series (Dyna) (99-06) - 1450(88)CC
  • Harley-Davidson FXST, FLST Series (Softail) (00-06) - 1450(88)CC
  • Harley-Davidson FXD Series (Dyna) (07-12) - 1584(96)CC
  • Harley-Davidson FXD (Dyna) (11-12) - 1690(103)CC
  • Harley-Davidson FLS (Softail) (11-12) - 1690(103)CC
  • Harley-Davidson CVO FLST (Softail) (10-12) - 1803(110)CC
  • Harley-Davidson CVO FXD (Dyna) (10-12) - 1803(110)CC
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Motobatt MBTX20UHD Features:
  • 20% More Amp Hour Capacity*
  • 20% More Cold Cranking Amps*
  • Voltage: 12
  • CCA: 330
  • MCA: 395A
  • PHCA: 605A
  • Weight 6.50kg / 14.33Ibs
  • 13mm Back (Part# MPSS)