Mac Audio MC-UBE-3800 Überkraft 3800 15“ Bass-Reflex Self-Contained Subwoofer Enclosure
Product image 1
The Fact that Performance Matters is Something We Do Know!
Überkraft 3800 Bass-Reflex Self-Contained Subwoofer
Whether size matters is something we definitely don´t want to discuss here. The fact that performance matters is something we do know! That´s why the Überkraft 3800 bass-reflex subwoofer makes no compromises whatsoever: The 380 mm high-performance driver with a generously sized 2" voice coil and pole core ventilation is fuelled by a maximum power output of 1,500 watts.
Features:
  • Bass-Reflex Cabinet Subwoofer
  • 15“ high-performance driver with 2“ high-power voice-coil and pole core ventilation
  • Double Reflex Port
  • Solid Protection Grille
  • High-Quality Push Terminal
  • Anti-slip fabric cover with protective profiles and recessed grips
  • Design logo embroidery in two colours
Specifications:
  • System: 15“ Bass-Reflex Enclosure
  • Power Handling:
    • RMS: 500W
    • Max: 1500W
  • Impedance: 4Ω
  • Frequency Response: 23 – 250Hz
  • Sound Pressure Level: 94dB
  • Dimensions: (WxLxD/D): 660mm x 480mm x 280/360mm
  • Weight: 21.0kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • Double Reflex Port
  • Solid Protection Grille
  • High-Quality Push Terminal
Specifications:
  • Power Handling:
    • RMS: 500W
    • Max: 1500W
  • Impedance: 4Ω
  • Sound Pressure Level: 94dB