LED Autolamps 285BAR12 Stop/Tail/Indicator Light 16 LED 12V Low Surface Mount
Product image 1
LED Autolamps Stop/Tail/Indicator Light 16 LED 12V Low Surface Mount
LED Autolamps 285BAR12 Features:
  • Low Profile Slimline Design
  • ECE Road Approved
  • Vertical or Horizontal
  • IP67 Rated
  • 12 Volt Only
  • 5 Year Warranty
  • 285mm x 25mm x 10mm
LED Autolamps 285BAR12 Specifications:
  • Voltage 12
  • Note Low Profile Black End Caps
  • Light Style Stop/Tail/Indicator Light
  • Light Type LED
  • Mount Cnt to Cnt 266mm
  • Size 285 x 25 x 10mm
  • Lens Material Polycarbonate
  • Current Stop: 0.24A, Tail 0.09A, Indicator: 0.14A @ 13.8V
  • Mount Surface Mount
  • Connector 85mm Cable
  • Environmental IP67
  • Compliance ECE E9 7R02/27 6R01/28
  • Base Material Polycarbonate
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Low Profile Slimline Design
  • ECE Road Approved
  • Vertical or Horizontal
  • IP67 Rated
  • 12 Volt Only
  • 5 Year Warranty
  • 285mm x 25mm x 10mm
  • Voltage 12
  • Light Type LED
  • Mount Cnt to Cnt 266mm
  • Size 285 x 25 x 10mm
  • Lens Material Polycarbonate
  • Mount Surface Mount
  • Connector 85mm Cable