Kenwood KFC-WPS1000F 1000W 10" Slimline Component Subwoofers
Product image 1
Kenwood KFC-WPS1000F: Super Slim Yet Super Powerful!
The Kenwood KFC-WPS1000F 10" Shallow Mount Subwoofer has been designed for use in hard-to-fit areas of your vehicle making it perfect for compact cars or utes. Measuring under 3.5" in depth, it allows you to get real creative with the installation.
Specifications:
  • Peak Input Power: 1000W
  • RMS Input Power: 250W
  • Size: 25cm Shallow Type
  • Tweeter Design: -
  • Tweeter Magnet Composition: -
  • Woofer Magnet Composition: Ferrite
  • Nominal: Impedance 4ohms
  • Frequency Response: 35Hz – 800Hz
  • Sensitivity (dB/W at 1m): 90dB
  • Mounting Depth: 85mm
-65%
Description
Specifications:
  • Peak Input Power: 1000W
  • RMS Input Power: 250W
  • Size: 25cm Shallow Type
  • Tweeter Design: -
  • Nominal: Impedance 4ohms
  • Mounting Depth: 85mm
Kenwood KFC-WPS1000F 1000W 10" Slimline Component Subwoofers | Frankies Auto Electrics & Car Audio