Kenwood KFC-MW3000 30cm 1200W Subwoofer
Product image 1
Designed to Deliver Tighter, More Focused Bass While Requiring Less Power!
Kenwood 30cm 1200 subwoofer.
Features:
  • 1200W Peak Input Power
  • 300W Rated Input Power
  • 30cm Square Array Pattern Diaphragm
Specifications:
  • Peak Power 1200W
  • Rated Input Power 300W
  • Impedance 4 ohms
  • Woofer Features 30cm Square Array Pattern Diaphragm
  • Sensitivity: 85 dB / W / m
  • Frequency Response: 36 Hz - 300 Hz
  • Cutout Diameter: 279mm
  • Mounting Depth: 147mm
  • Gross Weight: 6,100g
  • Weight of Magnet (Woofer): 1,650g
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kenwood 30cm 1200 subwoofer.
Features:
  • 1200W Peak Input Power
  • 300W Rated Input Power
Specifications:
  • Peak Power 1200W
  • Rated Input Power 300W
  • Impedance 4 ohms
  • Sensitivity: 85 dB / W / m
  • Cutout Diameter: 279mm
  • Mounting Depth: 147mm