Kenwood DPX-M3200BT Dual-DIN USB/Digital Media Receiver
Product image 1
Smartphone Connectivity
Music Mix - High Quality Music streaming x 5 devices
Dual Phone Connection
KENWOOD Remote App Compatible
The Best Audio Experience
Playable USB Files
Compatible with a broad range of audio file formats such as FLAC and WAV, to MP3, WMA and AAC.
Music Codec Playable up to
FLAC ~96kHz / ~24bit
WAV ~44.1kHz / ~16bit
MP3 ~48kHz / ~320kbps
WMA ~48kHz / ~192kbps
AAC ~96kHz/ ~576kbps
13-Band EQ / Digital Time Alignment
13-Band equalizer and DTA gives optimal tuning enhancements for the listener.
Front USB and AUX Input Compatible with a Variety of USB-Enabled Devices
Additional Features
Learn about exciting product features and highlights.
Multicolor Illumination
Bright variable color LEDs can be adjusted to match any color dash lighting.
Short Chassis Design
Only 100mm of depth for more flexible installation.
Designed for Ease to Use
The Vertical Alignment LCD display secures higher visibility during day-time drive.
200mm Escutcheon Included
A 200mm escutcheon is included to help make the fit seamless in many of the latest model Japanese and other select cars.
CD Player No
Key Illumination / Volume knob Illumination/ LCD・LED Backlight //
Built-in Bluetooth 2-Phone Hands Free / Music Mix / KENWOOD Remote App
USB Terminal x 1
Audio Decoder FLAC / WAV / AAC / MP3 / WMA
Equalizer / Digital Time Alignment / 3-Way X'Over 13 Band / Yes / Yes
Audio Preout 2.5V / 2Preouts
Remote Controller Optional
Kenwood DPX-M3200BT Features:
  • 420 Segment 3 Line Text Display
  • Built-in Bluetooth
  • Direct Bluetooth Control Key
  • Multi-Color Illumination
  • 13 Band EQ & DTA
  • Short Chassis
  • 2 Preouts 2.5V
Product Information
Shipping & Returns
Description
Smartphone Connectivity
Dual Phone Connection
KENWOOD Remote App Compatible
The Best Audio Experience
Playable USB Files
Music Codec Playable up to
FLAC ~96kHz / ~24bit
WAV ~44.1kHz / ~16bit
MP3 ~48kHz / ~320kbps
WMA ~48kHz / ~192kbps
AAC ~96kHz/ ~576kbps
Additional Features
Short Chassis Design
Designed for Ease to Use
200mm Escutcheon Included
CD Player No
USB Terminal x 1
Audio Preout 2.5V / 2Preouts
Remote Controller Optional
Kenwood DPX-M3200BT Features:
  • Built-in Bluetooth
  • Direct Bluetooth Control Key
  • 13 Band EQ & DTA
  • Short Chassis
  • 2 Preouts 2.5V