Keepower KE8000-12 8A/12V Medium Battery Charger
Product image 1
Keepower is Intelligent Battery Care!
Specifications:
  • Nominal Battery Voltage 12V
  • Charge Current 8A
  • Battery Size 20Ah - 160Ah
  • Max Total Output Power 150W
  • Input Voltage 230Vrms ± 10%
  • Mains Voltage TBD: 50Hz +- 3Hz
  • Ripple Voltage (charging old battery with 40% capacity left) <100mVpp
  • Current Ripple (charging old battery with 40% capacity left) 3%
  • IP 65
  • Dimensions 200*118*70mm
  • Charge Cable Size 2,50mm2*1800mm
  • Cable length 2000mm
  • Weight: 0.900kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Nominal Battery Voltage 12V
  • Charge Current 8A
  • Battery Size 20Ah - 160Ah
  • Max Total Output Power 150W
  • Input Voltage 230Vrms ± 10%
  • IP 65
  • Dimensions 200*118*70mm
  • Cable length 2000mm