Keepower KE4000/12 1A/12V or 4A/12V Small Battery Charger
Product image 1
Keepower is Intelligent Battery Care!
The Keepower SMALL charger is the perfect all-round charger for the household. Suitable for motorcycles, lawn mowers, cars, boats, caravans and other smaller electrical 12V vehicles. The Keepower SMALL charger is IP65 protected and can be used outdoor in the rain.
Specifications:
  • Nominal battery voltage 12V
  • Charge Current Ibatt 1A/4A
  • Battery size 1.2Ah to 80Ah
  • Max. total output power 75W
  • Input voltage 230Vrms ± 10%
  • (Mains voltage) 50 Hz ± 3Hz
  • Ripple voltage (charging old battery with 40% capacity left) <100mVpp
  • Current ripple (charging old battery with 40% capacity left) 3%
  • IP 65
  • Size of charger 146*89*52mm
  • Charger cable size 0,75mm2*1800mm
  • Lenght main cable 2000mm
  • Weight 0,490kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Nominal battery voltage 12V
  • Charge Current Ibatt 1A/4A
  • Battery size 1.2Ah to 80Ah
  • Max. total output power 75W
  • Input voltage 230Vrms ± 10%
  • (Mains voltage) 50 Hz ± 3Hz
  • IP 65
  • Size of charger 146*89*52mm
  • Lenght main cable 2000mm