Keepower KE15000-12 15A/12V Large Battery Charger
Product image 1
Keepower is Intelligent Battery Care!
The Keepower LARGE charger is the perfect choice for the professional workshop or garage user who needs an extremely powerful but simple charger for charging cars, trucks and caravans. Equipped with a very powerful SUPPLY Mode that ensures a full battery even without the engine running. Capable of delivering 15A which makes it suitable for use in showrooms etc. and when servicing the car. The Keepower LARGE charger is IP44 protected.
Specifications:
  • Nominal battery voltage 12V
  • Charge Current Ibatt 15A
  • Battery size 40Ah to 300Ah
  • Max. total output power 275W
  • Input voltage 230Vrms ± 10%
  • (Mains voltage) 50 Hz ± 3Hz
  • Ripple voltage (charging old battery with 40% capacity left) <100mVpp
  • Current ripple (chargeing old battery with 40% capacity left) 4%
  • IP 44
  • Size of charger 200*118*70mm
  • Charger cable size 2,50mm2 x1800mm
  • Lenght main cable 2000mm
  • Weight 0,900kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Nominal battery voltage 12V
  • Charge Current Ibatt 15A
  • Battery size 40Ah to 300Ah
  • Max. total output power 275W
  • Input voltage 230Vrms ± 10%
  • (Mains voltage) 50 Hz ± 3Hz
  • IP 44
  • Size of charger 200*118*70mm
  • Lenght main cable 2000mm
  • Weight 0,900kg
Keepower KE15000-12 15A/12V Large Battery Charger | Frankies Auto Electrics & Car Audio