JBL JBLSPKSD62F STADIUM 62F 6.5" 2-Way Car Coaxial Speakers 85W RMS - 3 Ohm - No Grille
Product image 1
Stadium Series Coaxial Speakers from JBL!
JBL's Stadium 62F coaxial speakers are an ideal option to replace your factory speakers. They are equipped with an oversized voice coil & JBL's patented Plus One+ woofer technology, to ensure excellent tweeter performance as well as solid deep bass. The 3-ohm design provides ultra-high sensitivity so you can easily power them with either factory or aftermarket stereo.
Features:
  • 6.5'' 2-Way Car Speakers
  • 255W Peak Power
  • 85W RMS Power
  • Freq Resp: 45Hz - 40kHz
  • Sensitivity (@ 2.83V) 93dB
  • Plus One Woofer Structure Delivers Extra Low-Frequency Performance
Specifications:
  • Size, inches (mm) 6-1/2 (165)
  • Design 2-way coax
  • Grilles Included No
  • Continuous Power 85W
  • Peak Power 255W
  • Frequency Range 45Hz-40kHz
  • Nominal Impedance 3.0ohms
  • Sensitivity (2.83V/1m) 93dB
What's in the Box:
  • Two 2-way speakers
  • 2 Plastic adapter brackets
  • Eight 1-3/8" Screws
  • Eight 1/2" Screws
  • 8 Speed clips
  • 2 Adhesive backed foam gaskets
  • 2 Adhesive backed JBL logo badges
  • Template on box
  • Installation manual
-65%
Description
Features:
  • 6.5'' 2-Way Car Speakers
  • 255W Peak Power
  • 85W RMS Power
  • Freq Resp: 45Hz - 40kHz
  • Sensitivity (@ 2.83V) 93dB
Specifications:
  • Design 2-way coax
  • Grilles Included No
  • Continuous Power 85W
  • Peak Power 255W
  • Frequency Range 45Hz-40kHz
  • Nominal Impedance 3.0ohms
  • Sensitivity (2.83V/1m) 93dB
What's in the Box:
  • Two 2-way speakers
  • 2 Plastic adapter brackets
  • Eight 1-3/8" Screws
  • Eight 1/2" Screws
  • 8 Speed clips
  • Template on box
  • Installation manual
JBL JBLSPKSD62F STADIUM 62F 6.5" 2-Way Car Coaxial Speakers 85W RMS - 3 Ohm - No Grille | Frankies Auto Electrics & Car Audio