JBL Club 44F | 4" 105W Two-Way Coaxial Car Speaker (Pair) | JBLSPKCB44F
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Unleash Powerful Sound in a Compact Size – Experience JBL Club 44F 4” 105W Two-Way Car Speakers for Ultimate In-Car Audio!
Plus One™ Woofer Cone Architecture
Edge-driven Silk Dome Tweeter
The Club 44F, Club 54F, Club 64, Club 864F, Club 964M feature a full, edge-driven silk dome tweeter, which delivers a broader and smoother high frequency response, neverharsh regardless of output level than more commonly used w-domes.
Acoustically Damped, UV-resistant Polypropylene Cone
Bigger Magnet, Bigger Power Handling
JBL Club 44F Specifications:
General Specifications
  • Power Handling 35W RMS, 105W peak
Audio Specifications
  • Sensitivity (@ 2.83V) 90dB
  • Frequency Response 75Hz – 20kHz
  • Nominal Impedance 3.0 ohms
What's in the Box:
  • 2x Speakers
  • 1x Foam gasket
Product Information
Shipping & Returns
Description
Edge-driven Silk Dome Tweeter
JBL Club 44F Specifications:
General Specifications
Audio Specifications
  • Sensitivity (@ 2.83V) 90dB
  • Nominal Impedance 3.0 ohms
What's in the Box:
  • 2x Speakers
  • 1x Foam gasket
JBL Club 44F | 4" 105W Two-Way Coaxial Car Speaker (Pair) | JBLSPKCB44F | Frankies Auto Electrics & Car Audio