iTECHWORLD ITECH2000A 2000 AMP Portable Lithium Jump Starter
Product image 1
World's First 10W Wireless Charger Enabled Jump Starter that Can Deliver A Massive 2000A!
2000A Portable Lithium Jump Starter
The iTECH2000A also has a powerful Lithium-ion polymer battery. This gives you a 20000mAh battery which makes it a backup power storage device all rolled together in one product. The iTECH2000A also allows you to run your 12v fridge, 12v TV, and 12V LED lights directly from the device, and at the same time, you can also charge your phone, tablet, camera, or other wireless and USB devices. The iTECH2000A has one QC 3.0 USB, a normal port, and even a bright LED torch. At no extra cost, iTECHWORLD includes the fittings and adapters to run your 12v equipment and to charge smart devices.
Features:
  • 2000A Peak Current
  • A 4 LED display that shows the condition of the built-in battery
  • Built-in torch with ultra-bright LED
  • Can also charge 12V DC devices
  • Compact design and so lightweight, very easy to carry
  • Intelligent Circuitry
  • Push On/Off Switch
  • Over-Current Protection
  • Short Circuit Protection
  • Overload Protection
  • Over-Voltage Protection
  • Over-Charge Protection
  • Time Out Protection
  • Over-Temperature Protection
  • Reverse Polarity Protection
  • A 20000M Amp Hour Lithium-ion built-in battery @ 3.7V 74Wh
Specifications:
  • USB Port: 5V 2.1A
  • Vehicle Boot Port: 12V
  • QC 3.0 USB Port: 5V 3A/ 9V 2A/12V 1.5A
  • Input: USB-C Fast Charge Port
  • Starting Current: >1000A
  • Peak Current: 2000A
  • LED Life: 100000 Hours
  • Operating Temperature: -20°C ~ 60°C
  • Storage Case: 230mm x 110mm x 140mm
  • Jump Starter Unit Size: 195mm x 85mm x 45mm
  • Gross Weight: 1.40kg
Package Contents:
  • 1x Multi-Function ITECH2000A Jump Starter
  • 1x AC Wall Charger
  • 1x 12V Car Charger
  • 1x Heavy Duty Colour Coded Battery Clips
  • 1x Assorted Phone Adapter Plugs
  • 1x Removable 12V Female Carport
  • 1x User Manual
  • 1x Warranty Card
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • 2000A Peak Current
  • Intelligent Circuitry
  • Push On/Off Switch
  • Over-Current Protection
  • Short Circuit Protection
  • Overload Protection
  • Over-Voltage Protection
  • Over-Charge Protection
  • Time Out Protection
  • Over-Temperature Protection
  • Reverse Polarity Protection
Specifications:
  • USB Port: 5V 2.1A
  • Vehicle Boot Port: 12V
  • Starting Current: >1000A
  • Peak Current: 2000A
  • LED Life: 100000 Hours
  • Gross Weight: 1.40kg
Package Contents:
  • 1x AC Wall Charger
  • 1x 12V Car Charger