IROAD IRD-P/PACK-PRO12 PowerPack PRO12 12000mAh Dashcam Rapid Charging External Battery
Product image 1
Stay Protected, Sustainable Power Supply & Rapid Charging - The All-New Battery Pack!
Second Generation Intelligence BMS
Providing more intelligent security with a Battery Management System.
Multiple Safety Lock System
Check Your Battery State Real-Time
Check Installation Errors For Safety
    *Please check the uninterrupted fuse cable or connection.
Compressed Aluminum Full-Case & Simple Slim Design
Features:
  • Battery Capacity 12000mA
  • Charged up to 90% in 90 minutes while the vehicle engine is switched on.
  • Records up to 48hours (Based on the power consumption of IROAD X5)
  • Sturdy and stunning appearance.
  • Slim (Space-Saving Design)- makes it easy to place in the car's interior.
  • Aluminium case allows better heat dissipation.
Specifications:
  • Battery Type: LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate)
  • Battery Capacity: 12.8V / 12000mAh / 153WH
  • Input Voltage: 12 ~ 18V / 12A Max
  • Output Voltage: 12 ~ 14.2V / 2A Max
  • Charging Voltage:
    Low (Normal Charging Mode): 14.2V / 4A (Cigar Jack Type)
    High (Fast Charging Mode): 14.2V / 8A (Hardwiring Type)
  • Charging Time:
    Low (Normal Charging Mode): 3 Hours (90% Charge, 4A)
    High (Fast Charging Mode): 90 Mins. (90% Charge, 8A)
  • Power Consumption Hour: Up to 48 Hours (Based On 2.6W Power Consumption)
  • KC Certification: R-R-JWW-IROADPOWER-PRO
  • Dimensions: 160 x 254 x 43mm
  • Weight: 2.00kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Multiple Safety Lock System
Features:
  • Battery Capacity 12000mA
Specifications:
  • Charging Voltage:
  • Charging Time:
  • Dimensions: 160 x 254 x 43mm