Infinity PRIMUS 6004A Compact 4-Channel 60 Watts RMS Car Amplifier
Product image 1
Infinity PRIMUS 6004A Compact 4-Channel 60 Watts RMS Car Amplifier: Designed To Deliver Infinity’s Signature Sound In More Vehicles
Infinity PRIMUS6004A Features:
  • 4-channel car amplifier
  • 60 watts RMS x 4 at 4 ohms (70 watts RMS x 4 at 2 ohms)
  • 140 watts RMS x 2 in bridged mode (4-ohm stable in bridged mode)
  • Variable high- and low-pass filters (32-320 Hz, 12 dB/octave)
  • Variable bass boost (0-12 dB at 45 Hz)
  • Preamp and speaker-level inputs
  • Wiring and hardware not included with amplifier
  • 8-gauge power and ground leads recommended
  • Fuse rating: 15A x 2
  • 7-3/16"W x 2"H x 5-3/4"D
  • Warranty: 1 year
Value Engineered
Compact Footprint
Full On-Board Protection
Reliability
Input Sensitivity
Switchable Bass EQ
This provides an available bass boost at 45Hz of 6dB or 12dB, serving as a great tool to optimize subwoofer and loudspeaker performance based on location and enclosure type.
Cool Industrial Design
Black with grooved center panel, polished badge, black painted end panels and bottom.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Infinity PRIMUS6004A Features:
  • 4-channel car amplifier
  • Fuse rating: 15A x 2
  • 7-3/16"W x 2"H x 5-3/4"D
  • Warranty: 1 year
Value Engineered
Compact Footprint
Full On-Board Protection
Reliability
Input Sensitivity
Switchable Bass EQ
Cool Industrial Design
Infinity PRIMUS 6004A Compact 4-Channel 60 Watts RMS Car Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio