Hertz ST35ANEO SPL Show Series High Efficiency Compression Driver Bullet Tweeters - Pair
Product image 1
Built to Be a Big Player in An Awesome Audio System, Serving Up
High Efficiency Compression Driver | 120 W | 4 Ohm
NEO line bullet tweeters are a totally new project, lighter and more compact compared to the previous ST 35 and with superior performance thanks to the use of Neodymium N38 H for the motor units and a FEM (Finite Element Method) optimized driver/horn design. The “Active” version, ST 35A Neo provides tweeter only.
Features:
  • Powerful Neodymium magnet providing high performance with compact size
  • FEM (Finite Element Method) optimized phase-plug and loading horn
  • Extra-light aluminium membrane to maximize SPL with high current, screw terminals
  • Aluminium back cover for superior heat dissipation
  • Impressive low frequency extension and efficiency
Specifications:
  • Component: High Efficiency Compression Driver
  • Size: mm (in.) 46 (1.8)
  • Power Handling - Peak W: 120
  • Power Handling - Peak Note: Hi-pass filtered @ 5 kHz - 12 dB Oct.
  • Impedance: Ohm 4
  • Voice Coil: Ø 35 (1.4)
  • Frequency Response: Hz 2k ÷ 20k
  • Weight of One Component Kg (Lb.): 0.53 (1.17)
  • Magnet: Neodymium
  • Dome: Aluminium
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Size: mm (in.) 46 (1.8)
  • Power Handling - Peak W: 120