Hertz HMX65LDT 6.5" 150W 2-Way Total Charcoal Marine Coaxial Speakers With RGB LED - Pair (HMX 6.5 LD-TC)
Product image 1
Power For the Waves, Pure Certified Marine Product!
6.5" Hi-Performance Marine Coaxial Speakers with RGB LED (HMX 6.5 LD-TC)
Features:
  • Integrated RGB LED lighting to enhance your experience.
  • 1.4" Neodymium magnet tweeter featuring a PEI material dome combined with faceplate and acoustic lens optimized for best off-axis dispersion and highest SPL.
  • Long-throw 25mm (1") voice coil woofer fine-tuned for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
Specifications:
  • Component: Coaxial
  • Size: 165mm (6.5")
  • Colour: Total Charcoal With RGB
  • Power Handling:
    Continuous: 75W
    Peak: 150W
  • Impedance: 4Ω
  • Depth: 95.6mm (3.76")
  • Tweeter Diaphragm: 36mm (1.4")
  • Woofer Voice Coil: 25mm (1")
  • Tweeter Voice Coil: 20mm (0.8")
  • Frequency Response: 50 - 25kHz
  • Woofer Magnet Size: (D) 78.5mm x (D) 32mm x (H) 17mm (3.09 x 1.26 x 0.67")
  • Tweeter Magnet Size: (D) 19.7mm x (H) 3mm (0.78 x 0.12")
  • Woofer Magnet: High-Density Flux Ferrite
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Cone: Polypropylene With UV Inhibitors
  • Dome: PEI
  • Xmech: 6.65mm (0.26")
  • Weight: 1.00kg (Single)
Description
Features:
Specifications:
  • Component: Coaxial
  • Size: 165mm (6.5")
  • Power Handling:
    Continuous: 75W
    Peak: 150W
  • Impedance: 4Ω
  • Depth: 95.6mm (3.76")
  • Woofer Voice Coil: 25mm (1")
  • Tweeter Magnet: Neodymium
  • Dome: PEI
  • Xmech: 6.65mm (0.26")