Hertz HMS12SSW Marine 12" 1000W 2-OHM SVC RGB White Subwoofer (HMS 12 S2-LD-SW)
Product image 1
Maximizing Overall System Performance For Unlimited Sound Pressure & Emotion!
Hertz HMS 12 S2-LD-SW Marine Subwoofer
The Hertz HMS 12 S2-LD-SW (Order Code HMS12SSW) marine subwoofer is available in 2 or 4-ohm single voice coil versions, featuring a stunning 500 W continuous power handling. The sport grille, featuring built-in LEDs, can be easily painted the perfect color for your vessel. The new HMS 12 marine sport grille subwoofer is optimized to perform in open baffle applications for deep and punchy bass without the need to build a dedicated enclosure.
Features:
  • Integrated RGB LED lighting to enhance your experience.
  • Long-throw 50mm (2") voice coil woofer engineered for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
Specifications:
  • Colour: White (RGB)
  • Size: 300mm (12")
  • Power Handling - Continuous: 500W
  • Power Handling - Peak: 1000W
  • Impedance: 2-Ohm
  • Voice Coil: 65mm (2.6")
  • Magnet Size: (D) 156mm x (D) 80mm x (H) 40mm
  • Sensitivity SPL: 89.5dB
  • Magnet: High-Density Ferrite
  • Cone: Polypropylene With UV Inhibitors
  • Depth: 140.6mm
  • Voice Coil Type: Single
  • Weight: ‎7.62kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Colour: White (RGB)
  • Size: 300mm (12")
  • Power Handling - Peak: 1000W
  • Impedance: 2-Ohm
  • Voice Coil: 65mm (2.6")
  • Sensitivity SPL: 89.5dB
  • Magnet: High-Density Ferrite
  • Depth: 140.6mm
  • Voice Coil Type: Single
  • Weight: ‎7.62kg
Hertz HMS12SSW Marine 12" 1000W 2-OHM SVC RGB White Subwoofer (HMS 12 S2-LD-SW) | Frankies Auto Electrics & Car Audio