Hertz HMS12B2W | 12" 2 OHM Marine Subwoofer | 1000W SVC RGB
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Hertz 12" 2 OHM Marine Subwoofer 1000W SVC RGB
The new HMS 12 marine classic grille subwoofer is optimized to perform in open baffle applications for deep and punchy bass without the need to build a dedicated enclosure. HMS 12 is available at 2 or 4-ohm single voice coil versions, featuring a stunning 500 W continuous power handling. The classi grille, features built-in LEDs. The motor and suspension design is optimized for high-power, infinite-baffle operation featuring long linear excursion capability for tremendous output with low distortion.  Hertz Marine subwoofers not only add tons of bass output to your system but also relieve the main speakers from the hard work of reproducing the lowest frequency range, thus maximizing overall system performance for unlimited sound pressure and emotion!
IP 65 CERTIFICATION
Hertz HMS12B2W Features:
  • Long-throw 50mm (2”) voice coil woofer engineered for infinite baffle application featuring polypropylene cone injected with UV inhibitors and co-molded Santoprene surround.
Hertz HMS12B2W Specifications:
  • Size mm (in.)    300 (12)
  • Power Handling - Continuous W    500
  • Power Handling - Peak W    1000
  • Impedance Ohm    2
  • Depth mm (in.)    191 (7.52)
  • Voice Coil Type    single
  • No Filter Component    2Ω INFINITE BAFFLE LED SUBWOOFER
  • Voice Coil Ø    65.5 (2.6)
  • Magnet size D x d x h mm (in.)    156 x 80 x 40 (6.14 x 3.15 x 1.57)
  • Weight of one component kg (lb.)    7,6 (16.8)
  • Magnet    High density flux ferrite
  • Cone    Polypropylene with UV inhibitors
  • D mm    265
  • Xmax mm    19
  • Re Ohm    1.8
  • Fs Hz    30
  • Le mH    0.41
  • Vas I    95.4
  • Mms g    114
  • Cms mm/N    0.225
  • BL T*m    8
  • Qts    1
  • Qes    1.1
  • Qms    11.1
  • Spl dB    89.5
Accessories:
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
IP 65 CERTIFICATION
Hertz HMS12B2W Features:
Hertz HMS12B2W Specifications:
  • Size mm (in.)    300 (12)
  • Impedance Ohm    2
  • Depth mm (in.)    191 (7.52)
  • Voice Coil Type    single
  • Voice Coil Ø    65.5 (2.6)
  • D mm    265
  • Xmax mm    19
  • Re Ohm    1.8
  • Fs Hz    30
  • Le mH    0.41
  • Vas I    95.4
  • Mms g    114
  • Cms mm/N    0.225
  • BL T*m    8
  • Qts    1
  • Qes    1.1
  • Qms    11.1
  • Spl dB    89.5
Accessories:
Hertz HMS12B2W | 12" 2 OHM Marine Subwoofer | 1000W SVC RGB | Frankies Auto Electrics & Car Audio