Hertz CAPRI100 Marine Digital Media Receiver Bluetooth/USB/AUX/AM-FM/DAB+ Ready (CAPRI)
Product image 1
Italian Symphony of Elegance & Hi-End Audio Mastery!
Marine Digital Media Receiver (CAPRI)
Features:
  • Native DSP works at 24 bit/96 kHz and has an extended audio band of up to 40 kHz for hi-res audio performance.
  • CAPRI is designed to play 24-bit/96 kHz hi-res audio for audiophile sound.
  • The powerful 8-band digital equalizer will support you in finding the best sound.
  • Customize the sound with 8 EQ presets created by Hertz audio engineer.
  • Voltage indicator to check battery status.
  • The large 4.3" full-color TFT IPS display remains visible even during daytime navigation and is dimmable for comfortable night-time vision.
Specifications:
  • Display: 4.3" Colour IPS
  • Peak Power @ 4-Ohm: 4 x 70W
  • Front Panel IP Rating: IP67
  • Multi-Zone:
    4 Zones
    4x L+R (One Per Zone)
    (HPF: ALL, 60, 80, 100Hz)
    Subwoofer Out (RCA): 4x (LPF: All, 60, 80, 100Hz)
  • AUX Input (RCA): 1x L+R
  • S/PDIF Digital In: Toslink (24 Bit/96 kHz)
  • S/PDIF Digital Out: Coaxial (24 Bit/96 kHz)
  • Equalizer Custom: 8 Bands For Each Zone
  • EQ. Preset: 5
  • Camera-In: Yes
  • Battery Voltage Gauge: Yes
  • Sources:
    Tuner: AM/FM (RDS) (EU/US) Weather Band
    USB: Yes (2A)
    iPod/iPhone: Yes
    DAB+ Ready: No
    SIRIUS XM Ready: Yes
    NMEA 2000 Ready: Yes
    Bluetooth: 5.1 - Audio Streaming With ID3 Tag Display, LDAC, AAC, APTX HD
    Remote Control: CAPRIHD1 (Up to 3 Zones) HMCU1 (Up to 2 Zones)
  • Size & Mounting:
    Unit Size: (W) 146mm x (H) 105mm x (D) 121mm
    Mounting Hole Size): (W) 122mm x (H) 52mm
    Mounting Depth: 99mm (3.89")
    Mounting Method: Panel Mount (4 Screws)
  • Optional Accessories:
    CAPRIHD1 - Colour TFT Remote Control (Replicates All CAPRI Functions)
    HMCU1 - Remote Control (Up to 2 zones)
    CAPRIDAB - DAB+ Module & Antenna to Access DAB+ Radio
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Display: 4.3" Colour IPS
  • Peak Power @ 4-Ohm: 4 x 70W
  • Front Panel IP Rating: IP67
  • Multi-Zone:
    4 Zones
    4x L+R (One Per Zone)
    (HPF: ALL, 60, 80, 100Hz)
  • AUX Input (RCA): 1x L+R
  • EQ. Preset: 5
  • Camera-In: Yes
  • Battery Voltage Gauge: Yes
  • Sources:
    USB: Yes (2A)
    iPod/iPhone: Yes
    DAB+ Ready: No
    SIRIUS XM Ready: Yes
    NMEA 2000 Ready: Yes
  • Size & Mounting:
    Mounting Depth: 99mm (3.89")