HELIX COMPOSE Ci7 W200FM-S3 | 8" High-End Woofer | COMPOSE i7 Series
Product image 1
Universal Speakers Evolved. COMPOSE Technology.
Experience uncompromising high-end woofer performance with HELIX COMPOSE Ci7 W200FM-S3's German-engineered design—featuring handmade UHD crafted paper cone, FlexMount200 compatibility, and large 37mm voice coil for outstanding impulse response and deep bass reproduction.
COMPOSE Ci7 W200FM-S3 Features:
  • 8" / 200 mm high-end woofer which combines outstanding sound performance with versatile physical integration options
  • High efficiency and 3 Ohms technology for maximized power output of the amplifier
  • Specially shaped rubber surround for high linear cone excursion
  • Polyurethane dustcap for optimized frequency response in the upper midrange area
  • Large 1.46" / 37 mm voice coil ensures minimum thermal compression and high power handling
  • Compact dimensions with maximum performance - despite the small outer diameter, this woofer comes with the same cone area known from typical 200 mm chassis
  • Powerful magnet system for highest efficiency and extremely low distortion
  • Made in Germany
  • Handmade UHD paper cone with BRAX high-end influence
  • Complex manufacturing process for superior cone performance
  • FlexMount200 transforms universal woofer into vehicle-specific solution
  • Professional automotive connector with interlocked connection
  • Reverse polarity protection through ProConnect system
  • Uncompromising high-end philosophy with German engineering excellence
Specifications:
  • Power Handling RMS/Max: 150/225 Watts
  • Impedance:
  • DC Resistance (Re): 3.0Ω
  • Frequency Response: 35 Hz - 2,500 Hz
  • Resonance Frequency (Fs): 52 Hz
  • Mechanical Q Factor (Qms): 6.04
  • Electrical Q Factor (Qes): 0.78
  • Total Q Factor (Qts): 0.69
  • Compliance (Cms): 370 µm/N
  • Equivalent Air Volume (Vas): 20.8 L
  • Force Factor (B*I): 5.6 Tm
  • Sensitivity: 92 dB @ 2.83V/1m, 88 dB @ 1W/1m
  • Cone Area (Sd): 201 cm²
  • Moving Mass (Mms): 25.6 g
  • Cone Material: Ultra high damping (UHD) crafted paper cone
  • Mechanical Resistance (Rms): 1.40 kg/s
  • Voice Coil Diameter: 37mm
  • Voice Coil Winding Height: 13.8mm
  • Max Linear Excursion (Xmax): ±3.9mm
  • Outer Diameter: 195mm / 7.68"
  • Installation Diameter: 173.5mm / 6.83"
  • Installation Depth: 65.8mm / 2.59"
Compatibility:
  • FlexMount200
  • WireKits
Scope of Delivery:
  • 2 x Ci7 W200FM-S3
  • 2 x Connection cable
  • 2 x Mounting material
Perfect for:
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Made in Germany
Specifications:
  • Impedance:
  • DC Resistance (Re): 3.0Ω
  • Total Q Factor (Qts): 0.69
  • Compliance (Cms): 370 µm/N
  • Force Factor (B*I): 5.6 Tm
  • Cone Area (Sd): 201 cm²
  • Moving Mass (Mms): 25.6 g
  • Voice Coil Diameter: 37mm