HELIX COMPOSE Ci7 M100FM-S3 | 4" High-End Midrange Speaker | COMPOSE i7 Series
Product image 1
Universal Speakers Evolved. COMPOSE Technology.
COMPOSE Ci7 M100FM-S3 Features:
  • 4" / 100 mm high-end midrange speaker which combines outstanding sound performance with versatile physical integration options
  • High efficiency and 3 Ohms technology for maximized power output of the amplifier
  • Specially shaped rubber surround for high linear cone excursion
  • Polyurethane dustcap for optimized frequency response in the upper midrange area
  • 1" / 25 mm voice coil ensures minimum thermal compression and high power handling
  • Automotive grade FlexConnect terminal for fast, secure and fail-safe connection
  • Powerful push-pull neodymium magnet system for highest efficiency and extremely low distortion
  • Universal FlexMount100 mounting ring (with standard 4-point mounting) included in delivery
  • Made in Germany
  • Handmade UHD paper cone with BRAX high-end influence
  • Complex manufacturing process for superior cone performance
  • FlexConnect technology for direct original wiring harness connection
  • Reverse polarity protection through FlexConnect system
  • Uncompromising high-end philosophy with German engineering excellence
Specifications:
  • Power Handling RMS/Max: 100/150 Watts
  • Impedance:
  • DC Resistance (Re): 3.0Ω
  • Frequency Response: 110 Hz - 7,000 Hz
  • Resonance Frequency (Fs): 85 Hz
  • Mechanical Q Factor (Qms): 4.58
  • Electrical Q Factor (Qes): 0.52
  • Total Q Factor (Qts): 0.47
  • Compliance (Cms): 590 µm/N
  • Equivalent Air Volume (Vas): 2.5 L
  • Force Factor (B*I): 4.3 Tm
  • Sensitivity: 91 dB @ 2.83V/1m, 87 dB @ 1W/1m
  • Cone Area (Sd): 55 cm²
  • Moving Mass (Mms): 5.9 g
  • Cone Material: Ultra high damping (UHD) crafted paper cone
  • Mechanical Resistance (Rms): 0.69 kg/s
  • Voice Coil Diameter: 25mm
  • Voice Coil Winding Height: 5.5mm
  • Max Linear Excursion (Xmax): ±1.3mm
  • Outer Diameter: 98mm / 3.86"
  • Outer Diameter with Universal Mounting Ring: 104.5mm / 4.11"
  • Installation Diameter: 89mm / 3.50"
  • Installation Depth: 26.9mm / 1.06"
Compatibility:
  • FlexMount100
  • FlexConnect Inlays
Scope of Delivery:
  • 2 x Ci7 M100FM-S3
  • 2 x Universal FlexMount100 (with standard 4-point mounting)
  • 2 x FlexConnect inlay A
  • 2 x Universal connection cable
  • 2 x Crossover connection cable
  • 2 x Mounting material
Perfect for:
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Made in Germany
Specifications:
  • Impedance:
  • DC Resistance (Re): 3.0Ω
  • Total Q Factor (Qts): 0.47
  • Compliance (Cms): 590 µm/N
  • Force Factor (B*I): 4.3 Tm
  • Cone Area (Sd): 55 cm²
  • Moving Mass (Mms): 5.9 g
  • Voice Coil Diameter: 25mm
  • Outer Diameter: 98mm / 3.86"
Compatibility:
  • FlexMount100
  • FlexConnect Inlays
Scope of Delivery:
  • 2 x Ci7 M100FM-S3
  • 2 x FlexConnect inlay A
  • 2 x Mounting material
Perfect for:
HELIX COMPOSE Ci7 M100FM-S3 | 4" High-End Midrange Speaker | COMPOSE i7 Series | Frankies Auto Electrics & Car Audio