HELIX COMPOSE Ci5 W165FM-S3 - 6.5" Midrange Woofer Pair, FlexMount | 3Ω
Product image 1
Product image 2
HELIX COMPOSE. The perfect speaker for any composition.
High efficiency HELIX COMPOSE equals smart engineering and accordingly implements highly efficient 3 Ohm technology, that perfectly harmonizes with all HELIX and MATCH amplifiers and at the same time allows a clearly perceptible plus in efficiency and maximum sound pressure.
HELIX Ci5 W165FM-S3 Features & Benefits
6.5" / 165mm Advanced Midbass - Exceptional sound performance with versatile physical integration options for maximum installation flexibility
High Efficiency and 3 Ohms Technology - Maximized power output of amplifiers with clearly perceptible plus in efficiency and maximum sound pressure
Large 1.46" / 37mm Voice Coil - Ensures minimum thermal compression and high power handling with exceptional reliability
Technical Specifications:
SKU: COMPOSE Ci5 W165FM-S3
Type: Woofer
Size: 165mm | 6.5"
Driver Power | Watts RMS: 125
Voice Coil x Impedance: 1 x 3Ω
Sensitivity 2.83V/1m | dB: 92
Installation Depth | mm: 67
Power Handling RMS / Max: 125 / 175 Watts
Impedance: 3 Ω
DC Resistance: 3.1 Ω
Frequency Response: 50 Hz - 5,000 Hz
Resonance Frequency: 50 Hz
Mechanical Q Factor: 2.38
Electrical Q Factor: 0.50
Total Q Factor: 0.41
Compliance: 742 µm/N
Equivalent Air Volume: 17.9 L
Force Factor: 5.2 Tm
Sensitivity SPL: 92 dB @ 2.83 V / 1m, 88 dB @ 1W / 1m
Cone Area: 131 cm²
Moving Mass: 14.0 g
Cone Material: Silicon coated paper cone
Mechanical Resistance: 1.83 kg/s
Voice Coil Diameter: ø37 mm
Voice Coil Winding Height: 13.7 mm
Max. Linear Excursion: +/- 3.9 mm
Outer Diameter: ø165 mm / 6.5"
Installation Diameter: ø142 mm / 5.59"
Installation Depth: 66.8 mm / 2.63"
Features: ProConnect terminal, FlexMount165
Brand: HELIX COMPOSE Series
Compatible With
  • FlexMount165 adapter rings
  • WireKits connection systems
  • HELIX and MATCH amplifiers
  • Ci5 T25FM-CA tweeter (color-matched)
  • 2-way and 3-way system configurations
Kit Contents
  • 2x Ci5 W165FM-S3 midrange woofers
  • 2x Mounting material
Installation Applications:
Weight
Approximately 3.2kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Technical Specifications:
SKU: COMPOSE Ci5 W165FM-S3
Type: Woofer
Size: 165mm | 6.5"
Driver Power | Watts RMS: 125
Voice Coil x Impedance: 1 x 3Ω
Sensitivity 2.83V/1m | dB: 92
Installation Depth | mm: 67
Impedance: 3 Ω
DC Resistance: 3.1 Ω
Resonance Frequency: 50 Hz
Mechanical Q Factor: 2.38
Electrical Q Factor: 0.50
Total Q Factor: 0.41
Compliance: 742 µm/N
Equivalent Air Volume: 17.9 L
Force Factor: 5.2 Tm
Cone Area: 131 cm²
Moving Mass: 14.0 g
Voice Coil Diameter: ø37 mm
Outer Diameter: ø165 mm / 6.5"