HELIX COMPOSE Ci3 M100FM-S3 | 4" Performance Midrange Speaker | COMPOSE i3 Series
Product image 1
Product image 2
Universal Speakers Evolved. COMPOSE Technology.
Experience outstanding midrange performance with HELIX COMPOSE Ci3 M100FM-S3's innovative design—featuring 3Ω technology, Cenosphere paper cone, FlexMount100 compatibility, and FlexConnect terminal for versatile integration and precise sound reproduction.
COMPOSE Ci3 M100FM-S3 Features:
  • 4" / 100 mm performance midrange speaker which combines outstanding sound quality with versatile physical integration options
  • High efficiency and 3 Ohms technology for maximized power output of the amplifier
  • Unique Cenosphere coated paper cone for precise and detailed sound reproduction
  • Specially shaped rubber surround for high linear cone excursion
  • Polyurethane dustcap for optimized frequency response in the upper midrange area
  • 1" / 25 mm voice coil ensures high power handling
  • Automotive grade FlexConnect terminal for fast, secure and fail-safe connection
  • Shallow neodymium magnet system for low installation depth and high efficiency
  • Universal FlexMount100 mounting ring included in delivery
  • FlexConnect technology for direct original wiring harness connection
  • Maximum stability with minimal self-resonance design
  • Reverse polarity protection through FlexConnect system
  • Perfect impedance matching for HELIX and MATCH amplifiers
Specifications:
  • Power Handling RMS/Max: 80/120 Watts
  • Impedance:
  • DC Resistance (Re): 3.0Ω
  • Frequency Response: 120 Hz - 6,000 Hz
  • Resonance Frequency (Fs): 146 Hz
  • Mechanical Q Factor (Qms): 4.49
  • Electrical Q Factor (Qes): 1.02
  • Total Q Factor (Qts): 0.83
  • Compliance (Cms): 280 µm/N
  • Equivalent Air Volume (Vas): 1.1 L
  • Force Factor (B*I): 3.4 Tm
  • Sensitivity: 91 dB @ 2.83V/1m, 87 dB @ 1W/1m
  • Cone Area (Sd): 53 cm²
  • Moving Mass (Mms): 4.3 g
  • Cone Material: Paper with Cenosphere coating
  • Mechanical Resistance (Rms): 0.87 kg/s
  • Voice Coil Diameter: 25mm
  • Voice Coil Winding Height: 4.8mm
  • Max Linear Excursion (Xmax): ±2.0mm
  • Outer Diameter: 98mm / 3.86"
  • Outer Diameter with Universal Mounting Ring: 104.5mm / 4.11"
  • Installation Diameter: 89mm / 3.50"
  • Installation Depth: 30mm / 1.18"
Compatibility:
  • FlexMount100
  • FlexConnect Inlays
Scope of Delivery:
  • 2 x Ci3 M100FM-S3
  • 2 x Universal FlexMount100 (with standard 4-point mounting)
  • 2 x FlexConnect inlay A
  • 2 x Universal connection cable
  • 2 x Mounting material
Perfect for:
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Impedance:
  • DC Resistance (Re): 3.0Ω
  • Total Q Factor (Qts): 0.83
  • Compliance (Cms): 280 µm/N
  • Force Factor (B*I): 3.4 Tm
  • Cone Area (Sd): 53 cm²
  • Moving Mass (Mms): 4.3 g
  • Voice Coil Diameter: 25mm
  • Outer Diameter: 98mm / 3.86"
Compatibility:
  • FlexMount100
  • FlexConnect Inlays
Scope of Delivery:
  • 2 x Ci3 M100FM-S3
  • 2 x FlexConnect inlay A
  • 2 x Mounting material
Perfect for:
HELIX COMPOSE Ci3 M100FM-S3 | 4" Performance Midrange Speaker | COMPOSE i3 Series | Frankies Auto Electrics & Car Audio