HELIX COMPOSE Ci3 K200.2FM-S3 | 8" 2-Way Performance Component System | COMPOSE i3 Series
Product image 1
Universal Speakers Evolved. COMPOSE Technology.
Experience exceptional low-frequency performance with HELIX COMPOSE Ci3 K200.2FM-S3—featuring innovative 3Ω technology, 8" Cenosphere paper cone woofer, dual FlexMount compatibility, and titanium dome tweeters for maximized efficiency and deep bass reproduction.
COMPOSE Ci3 K200.2FM-S3 Features:
  • High efficiency and 3 Ohms technology for maximized power output of the amplifier
  • 0.75" / 20 mm tweeter with titanium dome for accurate and dynamic treble response
  • Highly efficient neodymium magnet for high magnetic flux linearity
  • Compact design and various mounting options for numerous installation demands
  • Mounting pods for flush mount and angle mount included in delivery
  • 8" / 200 mm woofer with unique Cenosphere coated paper cone for precise and detailed sound reproduction
  • Powerful magnet system for high efficiency and optimum impulse response
  • Polyurethane dustcap for optimized frequency response in the upper midrange area
  • Universal mounting ring with grille included in delivery
  • Separate, high-grade crossover with compact dimensions for easy integration
  • Extensively fine-tuned – with 12 dB slope for tweeter
  • COMPOSE Connect technology eliminates soldering for simplified installation
  • Ultra compact titanium dome tweeter with neodymium magnet and FlexMount20
  • Paper cone with Cenosphere coating, ProConnect terminal, FlexMount200 and grille
  • Dual FlexMount compatibility for maximum vehicle integration options
Specifications:
  • Power Handling RMS/Max: 100/150 Watts
  • Frequency Response: 50 Hz - 25,000 Hz
  • Impedance:
  • Sensitivity: 94 dB @ 2.83V/1m, 90 dB @ 1W/1m
  • Tweeter Outer Diameter: 32.0mm / 1.26"
  • Woofer Outer Diameter: 195.0mm / 7.68"
  • Woofer with Universal Mounting Ring: 208.9mm / 8.22"
  • Tweeter Installation Diameter: 32.0mm / 1.26"
  • Woofer Installation Diameter: 173.5mm / 6.83"
  • Tweeter Installation Depth: 9.8mm / 0.39"
  • Woofer Installation Depth: 63.7mm / 2.51"
  • Crossover Dimensions: 103.3 x 50.4 x 25.0mm
  • Woofer Impedance:
  • Tweeter Impedance:
  • Woofer Resonance Frequency: 67 Hz
  • Tweeter Resonance Frequency: 1800 Hz
  • Total Q Factor (Qts): 0.76
  • Equivalent Air Volume (Vas): 19.0 L
  • Cone Area (Sd): 214 cm²
  • Moving Mass (Mms): 18.8 g
  • Voice Coil Diameter: 25mm (woofer), 20mm (tweeter)
  • Max Linear Excursion (Xmax): ±3.8 mm
  • DC Resistance (Re): 3.0Ω
  • Force Factor (B*l): 5.1 Tm
  • Voice Coil Winding Height: 11.6mm