HELIX COMPOSE Ci3 K165.2FM-S3 | 6.5" 2-Way Performance Component System | COMPOSE i3 Series
Universal Speakers Evolved. COMPOSE Technology.
Experience the perfect harmony of universal flexibility and vehicle-specific precision with HELIX COMPOSE Ci3 K165.2FM-S3—featuring innovative 3Ω technology, Cenosphere paper cones, dual FlexMount compatibility, and titanium dome tweeters for maximized efficiency and outstanding sound quality.
COMPOSE Ci3 K165.2FM-S3 Features:
- High efficiency and 3 Ohms technology for maximized power output of the amplifier
- 0.75" / 20 mm tweeter with titanium dome for accurate and dynamic treble response
- Highly efficient neodymium magnet for high magnetic flux linearity
- Compact design and various mounting options for numerous installation demands
- Mounting pods for flush mount and angle mount included in delivery
- 6.5" / 165 mm midbass with unique Cenosphere coated paper cone for precise and detailed sound reproduction
- Powerful magnet system for high efficiency and optimum impulse response
- Polyurethane dustcap for optimized frequency response in the upper midrange area
- Separate, high-grade crossover with compact dimensions for easy integration
- Extensively fine-tuned – with 12 dB slope for tweeter
- Designed for optionally available, car-specific WireKits which allow a non-destructive integration
- COMPOSE Connect technology eliminates soldering for simplified installation
- Ultra compact titanium dome tweeter with neodymium magnet and FlexMount20
- Paper cone with Cenosphere coating, ProConnect terminal and FlexMount165
- Dual FlexMount compatibility for maximum vehicle integration options
Specifications:
- Power Handling RMS/Max: 100/150 Watts
- Frequency Response: 60 Hz - 25,000 Hz
- Impedance: 3Ω
- Sensitivity: 92 dB @ 2.83V/1m, 88 dB @ 1W/1m
- Tweeter Outer Diameter: 32.0mm / 1.26"
- Midbass Outer Diameter: 165.0mm / 6.50"
- Tweeter Installation Diameter: 32.0mm / 1.26"
- Midbass Installation Diameter: 142.0mm / 5.59"
- Tweeter Installation Depth: 9.8mm / 0.39"
- Midbass Installation Depth: 60.7mm / 2.39"
- Crossover Dimensions: 103.3 x 50.4 x 25.0mm
- Midbass Impedance: 3Ω
- Tweeter Impedance: 4Ω
- Midbass Resonance Frequency: 70 Hz
- Tweeter Resonance Frequency: 1800 Hz
- Total Q Factor (Qts): 0.84
- Equivalent Air Volume (Vas): 11.2 L
- Cone Area (Sd): 133 cm²
- Moving Mass (Mms): 11.3 g
- Voice Coil Diameter: 25mm (midbass), 20mm (tweeter)
- Max Linear Excursion (Xmax): ±3.2 mm
- DC Resistance (Re): 3.0Ω
- Force Factor (B*l): 4.0 Tm
Voice Coil Winding Height: 10.5mm
Compatibility:
- FlexMount20
- FlexMount165
- WireKits
Scope of Delivery:
- 2 x Tweeter Ci3 T20FM-TI
- 2 x Midbass Ci3 W165FM-S3
- 2 x Crossover Ci3 FX-UNI.2
- 2 x Lowpass cable crossover Ci3 FX-WLP.2
- 2 x Tweeter mounting accessories
- 2 x COMPOSE Connect Kit
- 1 x Mounting material
Perfect for:
Description
Specifications:
- Impedance: 3Ω
- Midbass Impedance: 3Ω
- Tweeter Impedance: 4Ω
- Total Q Factor (Qts): 0.84
- Cone Area (Sd): 133 cm²
- Moving Mass (Mms): 11.3 g
- DC Resistance (Re): 3.0Ω
- Force Factor (B*l): 4.0 Tm